• Historia szkoły

        • Dzieci szkolne z Krosnej zobowiązane były uczęszczać do szkoły w Ujanowicach. W 1857 roku ks. Głębiński, ujanowicki pleban, troszcząc się o podniesienie oświaty w swej parafii zaprojektował utworzenie dla Krosnej odrębnej szkoły.
          Pierwsza prywatna szkoła "U Jonika" powstała prawdopodobnie w 1863 roku. W roku 1864/65 do szkoły uczęszczało 42 dzieci. Pierwszym nauczycielem był Wawrzyniec Stach z Brzezia eks-teolog, który uczył elementarnych zasad pisania i czytania. Potem (tj. przed 1870 r) uczył Pietrek Bronikowski, który w ramach zapłaty był karmiony codziennie w innym domu. Następnie od 1870 r do 1878 roku uczył Jan Firlej, chłop z Kobyłczyny, potem Jan Stach.
          Dzięki zabiegom i staraniom tutejszego rodaka ks. Józefa Kędra, (później przyjął nazwisko Krośnieński, od nazwy rodzimej wsi) ówczesnego katechety ze szkoły wydziałowej żeńskiej w Tarnowie, w 1897 roku w Krosnej stanęła ochronka dla dzieci, złączona ze szkółką prywatną, pozostającą pod kierownictwem siostry Magdaleny Słysz ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Starowiejskich. Stosując się do ówczesnych planów nauczania, siostra ta prowadziła szkołę przez szesnaście lat, tj. do 1913 roku.
          Na mocy reskryptu Rady Szkolnej Krajowej z dnia 24.XI.1913 roku powstała w Krosnej Publiczna Szkoła Powszechna. Z tą chwilą przestała uczyć siostra Magdalena jako nauczycielka niekwalifikowana, a jej miejsce od 25 listopada tego roku zajęła siostra Filomena Dudzianka. Do szkoły uczęszczało 157 dzieci i 26 dzieci starszych na naukę dopełniającą. Od 1920 roku siostra Filomena została stałą nauczycielką i pracowała ofiarnie do 1931 roku. Jej miejsce zajęła siostra Kwiryna Skowronówna, którą w czasie choroby pewien czas zastępowała Kunegunda Janikówna. Z dniem 10 marca 1940 roku władze niemieckie usunęły dotychczasową kierowniczkę szkoły, siostrę Kwirynę i mianowały na to stanowisko świecką nauczycielkę Kazimierę Wiernównę, która uczyła do zakończenia wojny. Dzieci kończyły wtedy naukę na klasie czwartej. Od 1945 roku uczyła siostra Władysława Krotoszyńska, której po roku przysłano do pomocy siostrę Julię Wiatr i utworzono V i VI klasę. Od 1948 roku, dzięki staraniom Józefa Mrozowskiego, który oddał na salę lekcyjną, wynajmowany lokal na sklep (obecny dom p. Oleksych) utworzono klasę VII i zatrudniono trzecią siłę pedagogiczną, świecką nauczycielkę Marię Mrozowską, która uczyła w tej szkole do 1979 roku. Od 1949 roku siostry zakonne zostały zwolnione, a na ich miejsce pojawili się: Adam Biedroń z Limanowej i Apolonia Pajor z Krosnej. Utworzono także trzecią salę lekcyjną, która mieściła się w domku drewnianym "U Krzyżaka" (miejsce dzisiejszego kościoła). Adam Biedroń szybko zrezygnował z pracy w szkole i na jego miejsce przyjęto Józefa Piegzę. W 1950 roku powołano go do wojska, a jego miejsce zajęła Michalina Grzegorzek, która objęła stanowisko kierownika szkoły i pełniła je ofiarnie do 1968 roku. W 1951 roku na miejsce Apolonii Pajor została przyjęta Honorata Pajor, która uczyła do 1991 roku.
          Budowę obecnej szkoły rozpoczęto w 1962 roku, zakończono w 1966 roku w dużej mierze dzięki mieszkańcom wsi, którzy kupili działkę pod budowę, dociągnęli wodę i społecznie pomagali przy budowie. W 1968 roku kierownictwo szkoły objęła Władysława Leśniak. Za kilka lat jej następczynią została Kazimiera Zelek. Od 1992 roku funkcję dyrektora szkoły pełni Stanisław Uryga. W związku ze zmianami programowymi Grono Pedagogiczne w szkole systematycznie powiększało się. W roku 1997 szkoła została zniszczona w trakcie powodzi. Budynek nie nadawał się do użytku i w związku z tym szkołę planowano zamknąć. Jednak dzięki ofiarności wielu dobrych ludzi udało się ją wyremontować.