26 listopada 2018 r. obchodziliśmy w naszej szkole niezwykłe święto – Dzień Pluszowego Misia. Tym razem głównymi bohaterami uroczystości zostali nasi ulubieni pluszowi przyjaciele. Uczniowie kl.0, 1, 2 i 3 z wychowawcą przygotowali krótki program artystyczny. Był czas na piosenki, scenki teatralne i zagadki, natomiast zwieńczeniem uroczystości był słodki poczęstunek. W tym dniu towarzyszyło nam hasło: "Kto na ławce posadzi misia, nie będzie pytany dzisiaj". To bardzo miłe wydarzenie na długo zostanie w naszej pamięci, a za rok znów chętnie będziemy świętować z pluszowym misiem.
Aktualności
Święto Pluszowego Misia
Dzień Życzliwości
21 listopada po raz pierwszy obchodziliśmy w naszej szkole „Dzień Życzliwości i Pozdrowień”. Już od samego rana grupa uczniów pod przewodnictwem opiekuna Samorządu Uczniowskiego z tej okazji przygotowała ,,Pocztę Życzliwości i Pozdrowień” oraz pyszne muffinki. Ten dzień obchodziliśmy na słodko. Uczniowie mieli okazję do napisania życzeń lub pozdrowień dla swoich kolegów i koleżanek. Pamiętajmy, że przesłaniem akcji jest, abyśmy byli życzliwi codziennie, a nie tylko od święta.
Wycieczka do kina Helios
W dniu 20 XI 2018 uczniowie klas 4, 5 oraz 6 uczestniczyli w wycieczce do kina "Helios" w Nowym Sączu. Wszyscy po obejrzeniu zwiastuna filmu "Dziadek do orzechów i cztery królestwa" czekaliśmy na moment wyjazdu do kina. Zebraliśmy się w szkole o godzinie 8:30 po czym wyruszyliśmy w drogę. Gdy już dotarliśmy do kina kupiliśmy popcorn, colę i zajęliśmy miejsca w sali kinowej. Na nasze szczęście odbyło się bez reklam, więc zgasły światła i film się rozpoczął. Jest to amerykański film fabularny, bazowany na podstawie powieści Dziadek do Orzechów i Król Myszy. Po skończonym seansie byliśmy zachwyceni filmem! Wszystko było na jak najwyższym poziomie. Następnie udaliśmy się do strefy z jedzeniem w Galerii Trzy Korony, aby zjeść obiad. Nadszedł czas powrotu do domu, a z tym szukania drogi wyjścia z galerii :) Dotarliśmy pod szkołę około godziny 14:30, skąd uczniowie rozeszli się do swoich domów. Widać było u wszystkich zadowolenie i radość z wycieczki.
Ekipa Chrumasa
Działania edukacyjne stanowią obok udostępniania dzieciom owoców, warzyw i produktów mlecznych jeden z głównych elementów Programu dla szkół. Dzięki nim dzieci uczą się zasad zdrowego odżywiania, w szczególności poznają korzyści diety bogatej w owoce, warzywa i produkty mleczne, a także uczą się o ich pochodzeniu, uprawie i produkcji oraz m.in. jak postępować, aby nie marnować żywności. Uczniowie naszej szkoły objęci Programem dla szkół postanowili udowodnić, że wiedzą czym jest zdrowe i wartościowe drugie śniadanie. Wcielając się w ekipę Chrumasa samodzielnie wykonali przepyszne kanapki, które nie tylko były kolorowe, urzekały swoim wyglądem, ale przede wszystkim były zdrowe i wartościowe.
XXI Młodzieżowy Rajd Turystyczny szlakiem cmentarzy I wojny światowej "Jak Oni w 1914…"
W dniach 9-10 listopada uczniowie klasy VII i VIII wzięli udział w rajdzie. Wędrowaliśmy trasą przez Jabłoniec, Kobyłę, Rajbrot. Około godziny 16 dotarliśmy do Żegociny. Po smacznym obiedzie i chwili odpoczynku rozpoczęły się przesłuchania konkursowe. Dziewczęta (Wiktoria Bukowiec, Anna Jonik, Dominika Nowak, Małgorzata Zelek, Katarzyna Kołodziej, Marta Rosiek, Zuzanna Zelek) zaprezentowały utwór „My, Pierwsza Brygada”. W dalszej części wieczoru śpiewaliśmy wspólnie pieśni patriotyczne. Nasza drużyna udała się na nocleg do Szkoły Podstawowej w Laskowej około godziny 22. Po nocy pełnej wrażeń i solidnym śniadaniu wyruszyliśmy na Jastrząbkę, by wziąć udział w gminnych obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości. Oprawa Mszy Św. była bardzo uroczysta. Uczestnicy składali wieńce i znicze. Po Mszy Św. ogłoszono wyniki konkursu. Nasza drużyna zajęła III miejsce. Serdecznie gratulujemy sukcesu!
Cudowna pogoda, wspaniałe widoki, ciekawe opowieści przewodnika pana Jana Zięby sprawiły, że ten czas upłynął w podniosłym nastroju i był okazją do zadumy i refleksji.
Rekord dla Niepodległej
W piątek 9 listopada w Szkole Podstawowej im. Św. Józefa w Krosnej Dyrekcja, nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie oraz rodzice włączyli się w akcję „Rekord dla Niepodległej” zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. O godzinie 11:11 wspólnie odśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu narodowego w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
100- lecie Odzyskania Niepodległości
8 listopada 2018 r. w naszej szkole odybyła się akadmia z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległosci. Coś takiego zdarza się raz na sto lat... Mamy wielkie szczęście, że możemy żyć w wolnym i niepodległym kraju. Historia jest najlepszym nauczycielem który dowodzi, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Bardzo łatwo jest ją stracić, bardzo trudno odzyskać. W okrągłą rocznicę odzyskania niepodległości uczniowie naszej szkoły postanowili złożyć hołd pokoleniom Polaków, którzy walczyli o zachowanie polskości, ginęli na polu walki, w więzieniach czy na zesłaniu. Niech wszyscy usłyszą, że po 123 latach zaborów, po dwóch wojnach światowych i okupacji niemieckiej i radzieckiej... Byliśmy. Jesteśmy. Będziemy!
Kiermasz książek
W naszej szkole trwa kiermasz książek. Każdy z uczniów, nauczycieli i rodziców odwiedzających naszą placówkę może zakupić w przystepnej cenie książki, lektury, słowniki, albumy. Kiermasz cieszy się dużym zainteresowaniem. Zachęcamy wszystkich, którzy nie mieli jeszcze okazji do zapoznania się z ofertą naszego kiermaszu. Każdy na pewno znajdzie dla siebie coś interesującego!
Pokaz cyrkowy - cyrk SZOK
6 listopada 2018 r. do naszej szkoły przyjechał cyrk „Szok”. Cała społeczność uczniowska obejrzała ciekawy program artystyczny. Występ rozpoczął się od trudnego pokazu akrobatycznego. Wystąpił także wesoły klaun, który bawił dzieci swoimi sztuczkami. Wybrani przez artystów uczniowie nie tylko mieli okazję podziwiać triki cyrkowe, ale także brać czynny udział w realizacji wielu z nich. Pełni zapału, z różnym skutkiem, próbowali dotrzymać kroku zawodowcom, co często wzbudzało ogólną radość. Zapierającą dech w piersiach chwilą była ta, gdy artystka pojawiła się z wężem na rękach i wyszła do publiczności, aby każdy mógł go dotknąć. Niektórzy uczniowie wykazali się dużą odwagą głaszcząc długiego pytona. Były również pokazy żonglerki, iluzji. Wspaniały występ cyrkowy dostarczył wszystkim zebranym mnóstwo miłych wrażeń i przeżyć. Przepiękne gołębie doskonale radziły sobie z sztuczkami cyrkowymi, a niezwykle urocze pieski okazały się wyjątkowo posłuszne i utalentowane. Uczestnicy gromkimi brawami podziękowali akrobatom za niezwykłe widowisko.
„Z pieśnią patriotyczną i żołnierską przez wieki”.
05.11.2018r. w Sali Widowiskowej MOK w Nowym Wiśniczu odbyły się przesłuchania konkursowe XVI edycji Festiwalu „Z pieśnią patriotyczną i żołnierską przez wieki”.
Naszą szkołę reprezentowała grupa wokalna w składzie; Anna Kęder, Natalia Kołodziej, Marta Rosiek, Wiktoria Bukowiec i Dominika Nowak z kl. VIII oraz Katarzyna Kołodziej z kl. VII.
Uczennice wykonując pieśń legionową „Pierwsza Brygada”, dzielnie rywalizowały z innymi uczestnikami konkursu. Jury podkreślało, iż tegoroczna edycja konkursu o zasięgu wojewódzkim stała na wysokim poziomie.
Serdecznie gratulujemy udanego występu!
Nasze sukcesy sportowe
Nasze sukcesy sportowe!
20.09.2018r.
- Biegi przełajowe – rocznik 2004
- I miejsce – Wiktoria Bukowiec
- I miejsce – Szymon Pławecki
09.10.2018r.
- Piłka nożna – halowa dziewcząt
- I miejsce - w składzie grały:
- Wiktoria Bukowiec – kapitan
- Zuzanna Zelek – bramkarz
- Karolina Pławecka
- Dominika Nowak
- Anna Kęder
- Rezerwa:
- Małgorzata Zelek
- Natalia Kołodziej
ZWYCIĘZCOM GRATULUJEMY !
Spotkanie z leśniczym
Na początku spotkania pani leśniczy zaprezentowała dzieciom swój mundur, opowiedziała nam o swojej pracy. Podkreśliła, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje zwierząt. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób mogą pomóc mieszkańcom lasu przetrwać zimę. Podczas spotkania, pani leśniczy zadawała dzieciom wiele pytań z którymi dzieci świetnie sobie radziły.
Spotkanie z panią pielęgniarką
Uczniowie kl. 0 - III uczestniczyli w spotkaniu z panią pielęgniarką Krystyną Oleksą. Podczas spotkania dzieci miały okazję dowiedzieć się więcej o trudnym zawodzie pielęgniarki, pokonać lęk przed zabiegami medycznymi, a przede wszystkim wzbogacić i utrwalić swoje wiadomości na temat sposobów dbania o zdrowie. Pani pielęgniarka przypomniała dzieciom, jak należy ubierać się odpowiednio do pogody, jak właściwie się odżywiać i jak zachować zasady higieny i zdrowego stylu życia.
Spotkanie autorskie
W poniedziałek odbyło się spotkanie autorskie z Zbigniewem Kołbą w Publicznej Bibliotece w Ujanowicach. Wzięły w nim udział uczniowie kl. I - III. Spotkanie prawie w całości poświęcone było nowej książce Zbigniewa Kołby dla dzieci Znajdź mnie i kiedyś odwiedź, w której autor wskazuje, jak poprzez zabawę można się wiele nauczyć. Podczas spotkania pan Zbigniew Kołba zachęcał uczniów do częstego czytania książek, udzielał wskazówek, jak się uczyć i jak mądrze korzystać z komputera. "Uczymy się dla siebie, a najbliższym sprawiamy radość tym, co umiemy" - to motto z książki pisarza.
Autor znany jest także z propagowania zdrowego trybu życia. Dlatego na początku dzieci dowiedziały się o zdrowej diecie bogatej w warzywa i owoce, czy jak ważny jest długi i spokojny sen. Aby wprowadzić jeszcze więcej dobrego nastroju autor zadał kilkanaście zagadek, na które dzieci odpowiedziały bez zastanowienia.
Na zakończenie spotkania uczniowie mieli możliwość zakupienia książki, a po autograf pisarza ustawiała się bardzo długa kolejka dzieci. Zadowoleni wróciliśmy do szkoły.
Ślubowanie klasy pierwszej
18 października 2018 r. w naszej szkole odbyła się niezwykle ważna uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy pierwszej. O godz. 9.30 do sali gimnastycznej przy dźwiękach muzyki wkroczyła w pełnej gali klasa pierwsza.Pierwszoklasiści w obecności Dyrekcji Szkoły, zaproszonych gości i rodziców zaprezentowali krótki program artystyczny, w którym zdali pierwszy egzamin na ucznia. Śpiewająco odpowiadali na pytania dotyczące Naszej Ojczyzny, szkolnej nauki oraz zasad zachowania. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że egzamin pięknie zdali i mogą już zostać przyjęci do braci uczniowskiej. Pierwszoklasiści ślubowali na sztandar szkoły. Następnie na prośbę Rodziców Dyrekcja i zaproszeni goście dokonali aktu pasowania na uczniów szkoły. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki, nie zabrakło również słodkiego poczęstunku.
Kochane Pierwszaki! Cieszymy się, że jesteście już uczniami i życzymy Wam sukcesów w nauce. Powodzenia!
Niech zdobywanie wiedzy będzie dla Was radością!
Święto drzewa
Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja realizowanym od 2003 roku, który polega na corocznej ogólnopolskiej i międzynarodowej akcji sadzenia drzew. Od 2007 roku program bierze udział w Kampanii Miliarda Drzew dla Planety – ogólnoświatowej, wspieranej przez ONZ, inicjatywie sadzenia drzew, aby sprostać wyzwaniom jakie niosą zmiany klimatyczne,.
Celem akcji jest edukacja dla rozwoju zrównoważonego i podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatycznych na Ziemi, która jest poparta konkretnymi działaniami – sadzeniem i ochroną drzew. Wspólne sadzenie drzew w ramach programu, przyczynia się do zwiększenia zalesienia i zadrzewienia
oraz do zmniejszenia skutków zmian klimatu.W naszej szkole drzewka sadzimy już od kilku lat . W tym roku akcję, zorganizowano w środę 17 października. Nauczyciel przyrody przypomniał rolę drzew w gospodarce człowieka i zwierząt.
Wspólne, symboliczne posadzenie kilku sosen zintegrowało dwie różne wiekowo grupy uczniów – naszych najmłodszych uczniów klasy 0, oraz dzieci klasy VI. Wzajemna współpraca zaowocowała zwiększeniem liczby drzew na przyszkolnym ogrodzie.
Józef Kołodziej
Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja realizowanym
od 2003 roku, który polega na corocznej ogólnopolskiej i międzynarodowej akcji sadzenia drzew. Od 2007 roku program bierze udział w Kampanii Miliarda Drzew dla Planety – ogólnoświatowej, wspieranej przez ONZ, inicjatywie sadzenia drzew, aby sprostać wyzwaniom jakie niosą zmiany klimatyczne,.Celem akcji jest edukacja dla rozwoju zrównoważonego i podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatycznych na Ziemi, która jest poparta konkretnymi działaniami – sadzeniem i ochroną drzew. Wspólne sadzenie drzew w ramach programu, przyczynia się do zwiększenia zalesienia i zadrzewienia
oraz do zmniejszenia skutków zmian klimatu.W naszej szkole drzewka sadzimy już od kilku lat . W tym roku akcję, zorganizowano w środę 17 października. Nauczyciel przyrody przypomniał rolę drzew w gospodarce człowieka i zwierząt.
Wspólne, symboliczne posadzenie kilku sosen zintegrowało dwie różne wiekowo grupy uczniów – naszych najmłodszych uczniów klasy 0, oraz dzieci klasy VI. Wzajemna współpraca zaowocowała zwiększeniem liczby drzew na przyszkolnym ogrodzie.
Józef Kołodziej
Dzień Edukacji Narodowej
Dnia 12.10.208 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Święto obchodzone jest w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej 14 października 1773 r. przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W uroczystości brało udział grono pedagogiczne, pracownicy szkoły oraz uczniowie.
Uroczysty apel rozpoczął się od wprowadzenia sztandaru szkoły oraz odśpiewania hymnu państwowego. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor mgr Katarzyna Banaś, która pokrótce przedstawiła fakty związane z Komisją Edukacji Narodowej oraz uhonorowała nauczycieli oraz pracowników szkoły.
Część artystyczna, którą wykonali uczniowie naszej szkoły rozpoczęła się od występu klas najmłodszych. Były piosenki, wierszyki oraz część humorystyczna - pokaz mody dla nauczycieli. Kolekcja mody pt.: “Tani Armani” pokazała jak powinni wyglądać nauczyciele w dobie reformy oświaty. Gromkie brawa oraz uśmiech na twarzy wszystkich świadczyło, że przedstawienie bardzo się podobało.
Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku grona pedagogicznego, były kwiaty, pamiątkowe upominki.
Po zakończonej akademii głos zabrała Pani Dyrektor dziękując za przygotowaną uroczystość.
Dzień Pieczonego Ziemniaka kl. 4-6
W dniu 11 października uczniowie klas 4-6 wraz z wychowawczyniami udali się na pieszą wycieczkę do Strzeszyc. Na miejscu szybko rozpaliliśmy ognisko, by wkrótce móc delektować się pyszną pieczoną kiełbasą, tostami na patyku
i nieco później posmakować aromatycznych ziemniaczków. Zastrzyk energii z posiłku przydał się podczas rozgrywek sportowych i kalamburów. Korzystając z przepięknej pogody, w drodze powrotnej podziwialiśmy ciekawe zabudowania centrum miejscowości i wykonaliśmy wspólne zdjęcia na tle pobliskiego sadu. Uśmiechnięci, w znakomitym humorze (choć trochę zmęczeni wyprawą), zgodnie uznaliśmy wycieczkę za bardzo udaną – niektórzy nawet za najlepsząw tym roku...
Teatrzyk kukiełkowy
W czwartek do naszej szkoły zawitał teatrzyk kukiełkowy. Wszyscy zebraliśmy się na sali gimnastycznej, aby obejrzeć przedstawienie pt. „ Nowe szaty króla”. Przedstawienie wyróżniały duże kolorowe i zabawne lalki, a także scenografia, która ciągle się zmieniała. Całość uzupełniała muzyka i śmieszne dialogi. Spektakl poruszał problematykę pychy, egoizmu, a przede wszystkim prawdy, którą trzeba umieć zarówno mówić, przyjmować do siebie, jak i uważnie jej słuchać Równocześnie ośmieszał głupotę ludzką i bezmyślne działanie oraz brak reakcji na otaczające nas zło. Po przedstawieniu rozgległy się gromkie brawa oraz nastąpiło podsumowanie i wyciągnięcie wniosków z obejrzanego przedstawienia.
My też odkrywamy uroki Beskidu Wyspowego!
Dnia 8.10.2018 r. kl. 7 i 8 wraz z wychowawczynią wybrały się na wycieczkę na Jaworz, (921 m). Ten najwyższy szczyt Pasma Łososińskiego, zwany popularnie Kretówką, urzeka swoim urokiem.
Wędrówkę rozpoczęliśmy z Ujanowic, gdyż razem z nami w wycieczce uczestniczyli uczniowie kl. 8 pod opieką wychowawczyni pani mgr Katarzyny Stach.
Najpierw zatrzymaliśmy się w Pensjonacie "Na Widacu". Dzięki gościnności właścicieli państwa Pasionków odpoczęliśmy, upiekliśmy kiełbaski, zjedliśmy pyszne ciasto przygotowane przez gospodarzy.
Następnie wyruszyliśmy na szczyt Kretówki. Po chwili relaksu skierowaliśmy się na wieżę widokową zbudowaną na wysokości ok. 800 m. Z tej drewnianej budowli mającej ok. 20 m wysokości roztaczają się cudowne widoki na Zalew Rożnowski, Nowy Sącz, Beskid Niski. Przy dobrej widoczności można zobaczyć Pieniny i Tatry.
Kiedy nasyciliśmy wzrok jesiennymi pejzażami skierowaliśmy się na Hubertówkę i wyruszyliśmy w drogę powrotną.
Pogoda dopisała. Co prawda słoneczko tylko na chwilkę pokazało swoje oblicze, ale dobre humory i doborowe towarzystwo sprawiły, że byliśmy bardzo zadowoleni z wyprawy.
Polecamy piesze wędrówki!
Archiwum Aktualności