W dniu 8 maja 2023 r. w naszej szkole odbył się pokaz doświadczeń chemicznych i fizycznych. Wszystkie doświadczenia przygotowali i wykonali uczniowie klasy 8. Pokaz zorganizowano dla wszystkich uczniów, aby rozbudzić ich ciekawość, zachęcić do zdobywania umiejętności i wiedzy z chemii i fizyki, a także pokazać im piękno i niezliczone tajemnice, jakie kryje dziedzina nauk przyrodniczych. Eksperymenty pozwalają uczniom na wykorzystanie wiedzy teoretycznej w praktyce oraz uczą cierpliwości i koncentracji. Uczniowie mogli pomagać w wykonywaniu doświadczeń, co niewątpliwie było dla nich dodatkową atrakcją i pozwoliło na odkrywanie świata przez własne doświadczenia w myśl powiedzenia: „Powiedź mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem.”
Pokaz doświadczeń
- 5
Rocznice majowe
Maj - rocznica pięknych serc. Maj - rocznica wielkich myśli. Tym, co dawno przeminęli, Hołd składają ci, co przeszli. 5 maja uczciliśmy 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja - Ustawy Rządowej z 1791 roku, która była pierwszą w Europie i drugą na świecie. Zmieniła ona ustrój państwa na monarchię dziedziczną, formalnie zniosła liberum veto.
Gminny Konkurs Ortograficzny
27 kwietnia 2023 r. został przeprowadzony po raz dziewiętnasty Gminny Konkurs Ortograficzny „ Sowa mądra głowa ”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa im. Świętego Józefa w Krosnej. Zadania konkursowe opracowały nauczycielki z edukacji wczesnoszkolnej. W konkursie brało udział siedem szkół, każdą reprezentowała dwuosobowa drużyna uczniów klasy III najlepiej znających zasady ortografii. Nie było to łatwe zadanie, gdyż uczniowie reprezentowali bardzo wysoki i wyrównany poziom. Oprócz wiedzy, ważna była umiejętność porozumiewania się w zespole. Po ciężkiej pracy na uczniów czekał obiad i słodki poczęstunekNa zakończenie pani mgr Teresa Rosiek pełniąca obowiązki dyrektora Szkoły Podstawowej w Krosnej wraz z przedstawicielem Gminy panem Zdzisławem Pajor wręczyła dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców, Wójta Gminy w Laskowej, Samorząd Uczniowski oraz ludzi wielkiego serca. Organizatorzy zadbali o miłą atmosferę i pokazali uczniom, że ortografia nie jest taka straszna i można się przy niej wesoło bawić rozwiązując ortogramy, rebusy i zagadki.
Laboratoria Przyszłości
Laboratoria Przyszłości - nasze testy druku 3D i prace z pisakami 3 oraz wykorzystanie aparatu Canon podczas zajęć i uroczystości.
5
III Gminny Konkurs Języka Angielskiego
26 kwietnia w naszej szkole odbył się III Gminny Konkurs Języka Angielskiego. Do pracy z arkuszem konkursowym przystąpiło 25 uczestników z siedmiu szkół. W kategorii klas 7-8 Magdalena Rosiek z klasy ósmej zdobyła II miejsce, Julia Zelek z klasy ósmej - miejsce trzecie, natomiast w kategorii klas 4-6 Magdalena Jonik wywalczyła II miejsce. Na pochwałę zasługuje również Weronika Nowak z klasy czwartej, która po raz pierwszy wzięła udział w rywalizacji i także uzyskała wysoki wynik. Gratulujemy!!!
Spotkanie z przedstawicielami sanepidu
W ramach działań profilaktycznych uczniów klas starszych i młodszych oraz przedszkolaków odwiedziły Pani ze Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Limanowej. Podczas spotkania był omówiony ważny temat związany z obecną porą roku- kleszcze. Uczniowie dowiedzieli się jak wyglądają kleszcze, gdzie można je spotkać w jaki sposób zapobiegać ich ugryzieniu i co zrobić, gdy zostaniemy ukąszeni. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu.
Dzień Ziemi
22 kwietnia to Światowy Dzień Ziemi, święto przypominające nam o konieczności dbania o najbliższe środowisko. Ziemia to dom: ludzi, zwierząt i roślin. Każdy z nas może i powinien prowadzić ekologiczny styl życia, w zgodzie z naturą. Uczniowie naszej włączyli się w szereg akcji promujących ideę ochrony środowiska: założyli ubrania w kolorze niebieskim i zielonym, została wykonana gazetka promująca Dzień Ziemi, a punktem kulminacyjnym był ekologiczny pokaz mody. Przygotowane stroje z materiałów recyklingowych wyróżniały się oryginalnością, pomysłowością oraz dbałością wykonania. Do przygotowania tego święta niezbędne okazały się pomoce zakupione w projekcie Laboratoria Przyszłości (aparat fotograficzny, laminator).
10
Eliminacje Gminne Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
17 kwietnia chłopcy z klasy ósmej reprezentowali naszą szkołę w eliminacjach gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Zajęliśmy czwarte miejsce. Dziękujemy uczestnikom za przygotowania teoretyczne i dzielne zmagania na torze przeszkód.
Cyrk Szok
Mistrz Ortografii
O tym, jak trudna jest polska ortografia przekonać się mogli uczestnicy Gminnego Konkursu Ortograficznego dla klas VII- VIII, który odbył się 4.04.2023 r. w Ujanowicach. W tym roku tematem konkursowego dyktanda był bursztyn. Bezkonkurencyjna okazała się Julia Zelek z klasy VIII, która zajęła pierwsze miejsce.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Wesołych Świąt
Śniadanie wielkanocne
- 9
Racuchy przedszkolaków
W marcu przedszkolaki znów zawitały do kuchni. Tym razem przygotowały racuchy z jabłkami. Było dużo zabawy i było pysznie.
5
Innowacja "Podróże z historią"
W dniach 29-30 marca uczniowie klasy 8 mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w górskim trekkingu na trasie Laskowa - Kamionna w ramach innowacji pedagogicznej "Podróże z historią",którą opracowała Patrycja Stach. Po przejściu wymagającej trasy w warunkach zimowych, młodzież mogła poznać ciekawostki z historii lokalnej oraz cieszyła się wspólnym ogniskiem.
Przedstawienie ,, Małe zoo’’
31 marca uczniowie klasy drugiej zaprosili starszych i młodszych kolegów na przedstawienie pt: ,, Małe zoo”. Mali aktorzy wcielili się w rolę zwierzątek, które czekają na swój dom. Przedstawienie bardzo podobało się dzieciom. Wszyscy muszą pamiętać o tym, że zwierzątko to nie zabawka. Trzeba dużo czasu poświęcać swoim pupilom. Na koniec dzieci zaśpiewały piosenkę i otrzymały gromkie brawa od publiczności.
XVIII SPOTKANIE Z TWÓRCZOŚCIĄ KS. JANA OD BIEDRONKI
Moim symbolem jest biedronka (boża krówka).
Jeszcze w seminarium napisałem wiersz
Modlitwa do świętego Jana od Krzyża:
Święty Janie od Krzyża, kiedy pełnia lata
i derkacz się odezwał, głuchy odgłos łąki,
owieczka dzwonkiem beczy, przepiórka szeleści,
rzuć mi malwę i nazwij Janem od Biedronki.Lubię to stworzenie, gdyż jest wesołe, ma kropki i jest dowcipne.
Jan Twardowski Autobiografia
Słowa księdza Jana Twardowskiego tak zgrabnie zapisywane w licznych tomach poezji i prozy cieszą się nieustanną popularnością wśród czytelników w każdym wieku. Jego poezję pokochali wszyscy – nie tylko katolicy. Otoczony ludźmi, ale samotny. Sam nie nazywał siebie poetą, ale księdzem piszącym wiersze. Zostawił po sobie 1123 wiersze, opowiadania dla dzieci i zbiory anegdot.
30. marca 2023 r. 45 uczniów reprezentujących 27 szkół podstawowych z terenu powiatu limanowskiego przypomniało teksty poety podczas XVIII edycji Powiatowego Konkursu Poezji ks. Jana Twardowskiego Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą…
Konkurs zorganizował Zespół Szkolno-Przedszkolny w Laskowej, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Laskowej oraz Szkoła Podstawowa im. Świętego Józefa
w Krosnej. Patronat honorowy nad konkursem objął Starosta Limanowski Mieczysław Uryga.Zmagania konkursowe oceniało jury w składzie: przewodniczący komisji Pan Janusz Michalik, specjalista do spraw animacji kultury i teatru Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu; Pani Joanna Dębska, instruktor w dziale animacji kultury Limanowskiego Domu Kultury; Pani Paulina Ablewicz - kierownik filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu - Filia w Limanowej oraz Ksiądz Andrzej Wanat Proboszcz parafii Laskowa.
W recytacje uczniów z uwagą także wsłuchiwali się zaproszeni goście: Pan Mieczysław Uryga Starosta Powiatu Limanowskiego; Pani Dorota Stanisławczyk Radna Powiatu Limanowskiego; Pan Piotr Stach Wójt Gminy Laskowa; Pani Anna Gurgul Przewodniczącą Rady Gminy Laskowa; Pani Grażyna Prusak – Burdacka Wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie - Delegatura w Nowym Sączu oraz Pani Bożena Chełmecka - Kierownik Gminnego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Gminie Laskowa.
Tak duże przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez wsparcia sponsorów, którymi
w tym roku było Starostwo Powiatowe w Limanowej, Urząd Gminy w Laskowej, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Laskowej, Bank Spółdzielczy w Limanowej – oddział w Laskowej, Pan Krzysztof Chełmecki, Piekarnia Stryczek, Piekarnia Ewy i Piotra Pajor oraz Ks. Proboszcz Andrzej Wanat, Pan Wojciech Gądek, Firma Tymbark i Ferma Drobiu Dariusz i Paweł Ptaszek.Konkurs rozstrzygnięto w dwóch kategoriach.
Laureatami w klasach 4-6 zostali:
I Nikola Papież Szkoła Podstawowa w Pisarzowej
II Gabriela Pałka Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Męcinie
III Wiktor Rokiciński Zespół Szkolno-Przedszkolny w Laskowej
Wyróżnienie Milena Wątroba Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki
w SiekierczynieWyróżnienie Anna Kowalczyk Szkoła Podstawowa nr 4 w Słopnicach
Wyróżnienie Patrycja Augustyn Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Żmiącej
Wyróżnienie Anna Wątroba Szkoła Podstawowa w Pasierbcu
Wyróżnienie Fryderyk Pachut Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Starej Wsi
Wyróżnienie Karol Mróz Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Dobrej
Laureaci z klas 7-8 to:
I Karolina Galica Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Męcinie
II Joanna Gołąb Zespół Szkolno-Przedszkolny w Laskowej
III Aneta Klag Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Jastrzębiu
Wyróżnienie Zuzanna Cież Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliana Tuwima w Kasince Małej
Wyróżnienie Julita Woźniak Szkoła Podstawowa nr 2 im. Konstytucji 3 Maja w Męcinie
Wyróżnienie Zuzanna Staśko Szkoła Podstawowa im. Józefa Marka w Tymbarku
Wyróżnienie Adrianna Śliwa Szkoła Podstawowa im. Marii Dąbrowskiej w Nowym Rybiu
Wyróżnienie Józef Bogacz Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Dobrej
Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami oraz nagrodami książkowymi,
a laureaci również nagrodami rzeczowymi. Uczestnikom gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych edycjach konkursu.Małgorzata Oleksy
1
Dzień Autyzmu w naszej szkole
"Autyzm wprowadza zmysły w błąd". Na własne oczy i na własnej skórze przekonali się o tym uczniowie naszej szkoły, podczas udziału w zajęciach, zorganizowanych w czwartek 30.03 z okazji Światowego Dnia Autyzmu. Po krótkim wprowadzeniu do tematu, uczniowie obejrzeli dwa filmy dotyczące zachowań i działania zmysłów u osób ze spektrum autyzmu. Następnie podczas ćwiczeń praktycznych, mieli możliwość doświadczyć tego, co mogą odczuwać te osoby. Na koniec zajęć, wszyscy uczestnicy, mogli się wykazać zdobytą wiedzą, w quizie z nagrodami.7
Warsztaty - Kartka Świąteczna w ŚDS Ujanowice
22 marca w Środowiskowym domu Samopomocy w Ujanowicach zorganizowane zostały warsztaty- Kartka Świąteczna. Uczniowie klas młodszych wzięły udział w wydarzeniu, wraz z osobami przebywającymi w ośrodku stworzyli piękne prace. Dodatkowo zwiedzili cały ośrodek, mieli okazje zobaczyć wszystkie pomieszczenia i pomoce, z których korzystają osoby tam przebywające oraz poznali ich plan dnia. To był wspaniały dzień.
4
#LaboratoriaPrzyszłości
Wykorzystanie drukarki 3D, długopisów 3D, plansz dydaktycznych, maty do kodowania oraz zestawu do fotografowania podczas zajęć.
13
Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa
21 marca obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. W celu przybliżenia uczniom, czym jest trisomia 21, w minionym tygodniu na gazetkach na szkolnym korytarzu pojawiły się informacje dotyczące cech charakterystycznych osób z Zespołem Downa. Podczas rozmów z uczniam psycholog i pedagog specjalny zwracały szczególną uwagę na to jak ważny jest szacunek, akceptacja i tolerancja względem osób z trisomią 21, a także ich rodzin. Na znak solidarności nasi uczniowie przyłączyli się do akcji "Kolorowa zakładka" i wykonali zakładki do książek z motywem kolorowych skarpetek, które są symbolem Dnia Osób z Zespołem Downa.
2
Archiwum Aktualności