„Gdyby rok schowany był w zegarze, jesień byłaby magiczną godziną.”
Victoria Erickson
W przyrodzie zapanowała jesień. Wszechobecna zieleń powoli znika, ustępując miejsca kolorom żółtym, brązowym, rudym i czerwonym . Aby zobaczyć ten kolorowy spektakl i przeżyć magiczne chwile udaliśmy się na wycieczkę po naszej pięknej „ małej ojczyźnie”.
Różnobarwność jesieni widoczna jest najwyraźniej w liściach drzew liściastych. Za ich barwy odpowiada mieszanka wielu pigmentów, których skład ilościowy jest odmienny u różnych gatunków drzew. W liściach zazwyczaj najwięcej jest zielonych chlorofili, mniej jest żółtych ksantofili, pomarańczowych karotenów oraz antocyjanów-barwników czerwonych, niebieskich i fioletowych. Aby widzieć kolory potrzebujemy światła. Co ciekawe, światło jest białe, choć to mieszanina różnych barw. Każdej z barw przypisany jest inny zakres długości fali. Każdy z liściowych pigmentów część świetlnych fal pochłania a część odbija. Takich informacji dowiedzieliśmy się od naszych „pań od biologii i fizyki”.
Jesienny las to także królestwo wszelakich grzybów, o czym się przekonaliśmy. Nazbieraliśmy dużo kani. A wiecie jak je odróżnić od najgroźniejszych muchomorów sromotnikowych? My uzyskaliśmy te informacje od pani Marty Augustyn. Przypomniała ona nam, że muchomor sromotnikowy i kania ( a właściwie czubajka kania) mają na trzonie charakterystyczny pierścień. U kani można go jednak swobodnie przesuwać, natomiast u muchomora sromotnikowego jest on przyrośnięty do trzonu grzyba i całkowicie nieruchomy. Powierzchnia kapelusza kani jest postrzępiona, zaś muchomora sromotnikowego zwykle gładka. Kapelusz kani ma barwę jasnobrązową i posiada charakterystyczne ciemne łuski, natomiast kapelusz muchomora sromotnikowego ma barwę jasnozieloną, a u starszych okazów może być żółtawy i spłowiały. Ponadto trzon muchomora sromotnikowego ma bulwiastą podstawę, która jest otoczona pochewką, zaś u kani wspomniana pochewka w ogóle nie występuje. Kania ma również charakterystyczny wzór widoczny na trzonie oraz twardy czubek na szczycie kapelusza.
Jesienna różnobarwność nie trwa zbyt długo. Drzewa i krzewy liściaste przed zimą sukcesywnie pozbywają się kolorowych liści, które niczym barwny dywan zaścielają ziemię. Zachęcamy więc wszystkich do jesiennych wędrówek czy po prostu spacerów. Szeroka paleta kolorów, które dostarczają drzewa i krzewy, ostro świecące słońce, lekki wiatr, to doskonałe warunki do tego, aby skorzystać z dobra świeżego powietrza.
Uczniowie klasy VI, VII i VIII