Szkolna rewolucja – uczniowie przejmują stery!
Szkolna rewolucja - uczniowie przejmują stery!
Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądałaby szkoła, gdyby to uczniowie prowadzili lekcje albo wykonywali zadania pracowników szkoły? Postanowiliśmy to sprawdzić! W ramach Dnia Zamiany Ról uczniowie mieli okazję wcielić się w rolę nauczycieli i poprowadzić zajęcia dla swoich młodszych kolegów. Poznali również tajniki pracy w kuchni, sekretariacie, gabinecie dyrektora. Sprawdzili, jak wyglądają czynności porządkowe i praca konserwatora.
Mamy nadzieję, że dla wszystkich było to pouczające doświadczenie. Czekamy na kolejną edycję Dnia Zamiany Ról przeznaczoną dla młodszych uczniów!
14
Jubileuszowa XX edycja Konkursu Poezji Księdza Jana Twardowskiego „Śpieszmy się…”
26 marca 2025 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Laskowej odbyła się XX edycja Konkursu Poezji Księdza Jana Twardowskiego „Śpieszmy się…”. Organizatorami wydarzenia byli Zespół Szkolno-Przedszkolny w Laskowej oraz Gminny Ośrodek Kultury w Laskowej, a jego pomysłodawczynią była Pani Katarzyna Banaś, poprzednia Pani Dyrektor naszej szkoły.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się:
Pani Renata Czop – Wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie, Delegatura w Nowym Sączu,
Pan Mieczysław Uryga – Starosta Limanowski,
Pan Piotr Stach -Wójt Gminy Laskowa,
Pani Izabela Zelek – Radna Powiatu Limanowskiego,
Pani Anna Gołąb – Dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Laskowej.
Recytacje uczestników oceniało jury w składzie:
Pani Magdalena Szczygieł-Smaga – Dyrektor Limanowskiego Domu Kultury,
Pani Paulina Ablewicz – Kierownik Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Sączu, oddział w Limanowej,
Ks. Andrzej Wanat – Proboszcz Parafii w Laskowej,
Pan Janusz Michalik – Specjalista ds. animacji kultury i teatru w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół”.
Naszą szkołę godnie reprezentowały:
Weronika Nowak, której opiekunem merytorycznym była Pani Sylwia Pajor (kat. I - klasy IV-VI)
Dominika Pławecka której opiekunem była pani Paulina Szewczyk-Gąsiorek (kat. II: klasy VII-VIII)
Choć nasze uczennice nie zdobyły wyróżnień, zaprezentowały się znakomicie, pokazując piękno poezji księdza Jana Twardowskiego. Serdecznie gratulujemy im odwagi, zaangażowania i talentu!
Dziękujemy organizatorom, jurorom oraz wszystkim uczestnikom za to wyjątkowe wydarzenie, które od 20 lat jest pięknym świętem poezji i refleksji nad słowem. Do zobaczenia za rok!
#ŚpieszmySię #KonkursPoezji #JanTwardowski #ZSPwLaskowej #GOKLaskowa
V Gminny Konkurs Języka Angielskiego Spring English Quiz
25 marca 2025 r. w naszej szkole odbył się konkurs języka angielskiego o zasięgu gminnym dla uczniów klas IV-VIII, objęty patronatem honorowym Wójta Gminy Laskowa, Pana Piotra Stacha. Wyzwanie pracy z arkuszami konkursowymi w dwóch kategoriach wiekowych podjęło 25 uczniów, reprezentujących siedem szkół. O miejscach w czołówce decydowały niewielkie różnice punktowe, co dowodzi znakomitego przygotowania uczestników. Naszą szkołę reprezentowali: Jakub Rosiek z klasy piątej, Weronika Nowak z klasy szóstej, Magdalena Jonik z klasy siódmej oraz Dominika Pławecka z klasy ósmej. Emocjonująca rywalizacja zaowocowała następującymi wynikami: Magdalena zdobyła drugie miejsce w kategorii klas 7-8, natomiast Jakub uplasował się na miejscu trzecim w kategorii klas 4-6.Serdecznie gratulujemy!Laureaci otrzymali dyplomy oraz różnorodne, wartościowe nagrody rzeczowe, ufundowane dzięki życzliwości sponsorów - wydawnictwa Nowa Era, Pływalni Limanowskiej, Limanowskiego Domu Kultury, Empiku oraz dzięki uprzejmości Pana Wójta. Uczestnicy, którym pomimo zaangażowania i ducha walki zabrakło kilku punktów do miejsc na podium, otrzymali pamiątkowy dyplom, a także drobny upominek.Pan Wójt podkreślił wartość znajomości języków obcych i pogratulował zawodnikom posiadanej wiedzy w tym zakresie, przekazał również słowa uznania nauczycielom, którzy przygotowali młodzież do udziału w tegorocznych zmaganiach.Pani Dyrektor mgr Paulina Szewczyk - Gąsiorek dołączyła słowa uznania dla uczestników, jak również wszystkich osób, które brały udział w organizacji tego wydarzenia, ponadto w sposób szczególny podziękowała Panu Wójtowi, któremu Społeczność Szkolna składa wyrazy wdzięczności za nieocenione wsparcie naszej inicjatywy.
Poszukiwanie Oznak Wiosny ☀️🌷🌳🍀
- 7
Warsztaty na strzelnicy
Uczniowie klasy VIII w ramach przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa wzięli udział w warsztatach strzeleckich zorganizowanych w Zespole Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku. Uczniowie mieli okazję poznać zasady bezpieczeństwa obowiązujące na strzelnicy oraz zasady bezpieczeństwa podczas posługiwania się bronią. Podczas udziału w warsztatach uczniowie uczyli się prawidłowej postawy strzeleckiej, ćwiczyli celowanie do tarczy, samodzielnie ładowali, odbezpieczali i zabezpieczali broń. Oprócz tradycyjnej strzelnicy uczniowie ćwiczyli posługiwanie się bronią również na strzelnicy wirtualnej. Naszym uczniom poszło wyśmienicie! Każdy mógł spróbować swoich sił i ocenić własne możliwości. Kto wie może w przyszłości niektórzy z nich wybiorą klasę wojskową lub policyjną. Życzymy wszystkim udanych wyborów!!!
Spełniajcie swoje marzenia!!!
1
Maraton czytelniczy
19 marca w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Laskowej odbył się gminny etap konkursu „Maraton czytelniczy” organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Limanowej przy współpracy z Biblioteką Publiczną w Laskowej. Naszą szkołę reprezentowały: Magdalena Chełmecka, Justyna Bukowiec oraz Faustyna Knurowska. Dziewczyny przeczytały wybrane przez siebie wiersze Wisławy Szymborskiej. Dziękujemy za udział i gratulujemy udanych występów.
📢 Kangur Matematyczny 2025 za nami! 🦘📊
20 marca, uczniowie klas 4-8 zmierzyli się z wyjątkowym wyzwaniem – Międzynarodowym Konkursem Matematycznym KANGUR! Była to doskonała okazja do rozwijania logicznego myślenia, sprytu i matematycznej wyobraźni.
Nad przebiegiem konkursu czuwała Pani Monika Trzópek, opiekun merytoryczny, która wspierała uczniów w tej intelektualnej przygodzie.
Każdy uczestnik otrzymał na pamiątkę kangurowy wariant kostki Rubika, która z pewnością dostarczy kolejnych łamigłówek do rozwiązania!
Gratulujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie, i czekamy na wyniki! Dziękujemy za zaangażowanie i matematycznego ducha walki!
#KangurMatematyczny #MatematycznaPrzygoda #LogiczneMyślenie #SzkolneWyzwania
Dni Otwarte szkół ponadpodstawowych
W piątek 21 marca uczniowie klasy ósmej wzięli udział w Dniach Otwartych limanowskich szkół ponadpodstawowych: Zespołu Szkół Nr 1 im. Józefa Piłsudskiego, I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Orkana, oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. ks. prof. Józefa Tischnera. Poznali bazę dydaktyczną, ofertę edukacyjną na najbliższy rok szkolny, ponadto uczestniczyli w dedykowanych zajęciach.W oparciu o cenne spostrzeżenia z pewnością łatwiej im będzie podjąć ważną decyzję dotyczącą wyboru ścieżki kształcenia.
1
Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole!
Dziś z radością powitaliśmy wiosnę! Z tej okazji Pani Karolina Stach poprowadziła lekcję otwartą, której tematem był właśnie Pierwszy Dzień Wiosny. Uczniowie klas 2 i 3 zaprezentowali wiosenny walczyk, pożegnali zimę i radośnie przywitali nową porę roku. Nie zabrakło również kolorowych, zdrowych kanapek i pysznych deserków, które dzieci przygotowały samodzielnie.
Dzień Bez Plecaka!
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, którego opiekunkami są Panie Sylwia Pajor i Patrycja Stach, ogłoszony został Dzień Bez Plecaka. Kreatywność uczniów przeszła nasze najśmielsze oczekiwania! Zamiast plecaków w szkole pojawiły się opony samochodowe, suszarki do ubrań, węglarki, walizki, chlebaki, a nawet samochody sterowane pilotem!
A oto nasi zwycięzcy:
Jan Guzik, Dominik Knurowski, Filip Liptak
Albert Stach, Aleksander Dziedzic, Antoni Tokarz
Dziękujemy wszystkim za świetną zabawę i cudowną, wiosenną atmosferę!
#PierwszyDzieńWiosny #DzieńBezPlecaka #WiosnaTużTuż #KreatywnośćUczniów
31
,,Emp@tyczna klasa”
Kolejna misja z projektu za nami. Uczniowe klasy I wzięli udział w zajęciach, których tematem był ,,Dobry Uczynek". Zajęcia były nie tylko doskonałą okazją do nauki, ale także do wzmacniania wartości takich jak współczucie, empatia i wzajemna pomoc. Uczniowie biorąc udział w tych aktywnościach, miały szansę zrozumieć, że nawet najmniejsze gesty mogą sprawić, że świat stanie się lepszym miejscem.
1
W poszukiwaniu swojej drogi ze Stypendium Horyzonty
Wiele dróg, jedno stypendium. - to hasło przewodnie Programu Stypendialnego Horyzonty, który już od 15 lat wspiera uczniów i uczennice szkół średnich w rozwoju, realizowaniu pasji oraz odpowiedzialnym i szczęśliwym wkraczaniu w dorosłe życie. Zgłaszać mogą się ósmoklasiści i ósmoklasistki z małych miejscowości (do 30 tys. mieszkańców), którzy chcieliby rozpocząć naukę w wymarzonym liceum lub technikum w dużym mieście. Stypendium przyznawane jest na cały okres nauki w szkole średniej.. Rekrutacja trwa do 31 marca.
Czym są Horyzonty?
Dzisiejszy świat stawia wiele wyzwań przed młodymi ludźmi. Choć mają wiele możliwości, napotykają też ograniczenia, na które nie mają wpływu. Jednocześnie czują presję, by osiągać jak najlepsze wyniki. Jak znaleźć w tym równowagę? Z odpowiedzią przychodzą Fundacja EFC oraz Fundacja Rodziny Staraków. Poprzez Program Horyzonty wspieramy uczniów i uczennice w przejściu przez kolejny etap edukacji – szkołę średnią – oraz pomagamy w znalezieniu odpowiedzi na pytania: czy dam sobie radę w obcym mieście, z dala od rodziny? co jest moją mocną stroną? w jakim kierunku chcę się rozwijać? jakie studia wybrać? jak wyobrażam sobie przyszłość?
W Horyzontach wierzymy, że każda młoda osoba z aspiracjami zasługuje na szansę, by je zrealizować. Nasze wsparcie pomaga przełamać bariery – takie jak odległość od dobrych szkół czy ograniczenia finansowe – umożliwiając rozwój, który nie tylko kształtuje jednostki, ale i buduje silne, demokratyczne społeczeństwo. Stypendium Horyzonty to inwestycja w przyszłość: w edukację, potencjał intelektualny i liderów, którzy podejmą wyzwania współczesnego świata i tworzą wspólnotę opartą na zaangażowaniu obywatelskim.
Igor Czernecki, Prezes Zarządu Fundacji EFC
Co w ramach stypendium?
Stypendyści i stypendystki Horyzontów uczą się w liceach lub technikach w jednym z 8 dużych miast w całej Polsce. Mogą liczyć m.in. na:
- pokrycie kosztów mieszkania i wyżywienia w bursie, biletów komunikacji miejskiej,
- finansowanie nauki języków obcych i certyfikatów językowych,
- wsparcie finansowe w realizowaniu pasji, rozwijanych przy wsparciu Zespołu Fundacji metodą tutoringu,
- udział w obozach letnich i zimowych.
W Horyzontach kładziemy szczególny nacisk na rozwój kompetencji społecznych. Uczestnicy Programu kształtują swoją tożsamość w zetknięciu z różnorodnością świata. Uczą się bycia empatycznymi i aktywnymi obywatelami i obywatelkami. Możliwości są różne - od organizowania projektów społecznych po pomoc młodszym koleżankom i kolegom.
Dla mnie największą wartością Horyzontów jest społeczność, dzięki której można poczuć się pewnie – w działaniach naukowych, ale też społecznych, artystycznych, sportowych. Codziennie pomagamy sobie w gronie kolegów, koordynatorów czy osób, które spotykamy na wakacjach i feriach.
Igor, stypendysta Horyzontów
Nad stypendystami i stypendystkami czuwa kompetentny zespół koordynatorów i koordynatorek, którzy wspierają ich na co dzień. W trudnych sytuacjach młodzi ludzie nigdy nie są sami, mają do dyspozycji profesjonalną pomoc psychologiczną. Program uczy współpracy, wzmacnia poczucie własnej wartości i samodzielności.
Horyzonty przede wszystkim dały mi pewność siebie. Pewność w tym, że jeśli coś sobie wymarzę, to mogę to zrobić, ale równocześnie dały mi świadomość, że niekoniecznie dokonam tego tą drogą, którą sobie na początku wybrałam. Zrozumiałam, że zmiany są ważne i potrzebne, i dzięki nim ludzie mogą się rozwijać.
Dominika, stypendystka Horyzontów
Więcej informacji o Stypendium Horyzonty oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie: www.stypendiumhoryzonty.pl .
Zapraszamy – to szansa na nową drogę dla młodzieży z całej Polski.
Dzień matematyki i Liczby Pi
W zeszłym tygodniu w szkole świętowaliśmy dzień matematyki 12.03 oraz 14.03 dzień liczby pi. Z okazji dnia matematyki uczniowie na przerwach mogli rozwiązać różne łamigłówki, sudoku, krzyżówki matematyczne i zdobyć za to drobny upominek. Natomiast z okazji dnia liczby pi odbył się konkurs między klasowy. Każda klasa IV- VIII miała zaprojektować koszulkę z bohaterką liczbą pi. Wszystkie koszulki były przepiękne, bardzo pomysłowe i kosztowały mnóstwa pracy. Ciężko było wyłonić najlepsza koszulkę. Ostatecznie zwyciężyła klasa VI i klasa VIII.
17
Międzyszkolny Konkurs Wiedzy i Krajach Niemieckojęzycznych
Z początkiem marca odbył się Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych - online. W konkursie wzięło udział 31 uczniów klas 7 i 8 z okolicznych szkół. Głównym celem konkursu była popularyzacja nauki języka niemieckiego, wzbogacenie wiedzy o krajach niemieckojęzycznych, oraz wyłonienie osoby o najobszerniejszej wiedzy na ten temat krajów niemieckiego obszaru językowego spośród uczniów szkół w Ujanowicach, Sechnej, Krosnej i Żmiącej.
Najlepsze wyniki uzyskali następujący uczniowie:
I miejsce: Faustyna Knurowska (kl.7) – Krosna
II miejsce: Oliwia Żelazko (kl.8) – Ujanowice
III miejsce: Anna Pasionek (kl.7) – Ujanowice
Dziękuję wszystkim za udział w konkursie i gratuluję wiedzy.
Joanna Orzeł
Szkolne eliminacje do Powiatowego Konkursu Poezji Księdza Jana Twardowskiego
Dziś, 13 marca 2025 r., w naszej szkole odbyły się eliminacje do Powiatowego Konkursu Poezji Księdza Jana Twardowskiego pt. „Śpieszmy się kochać ludzi…”. Uczestniczki zaprezentowały wspaniałe interpretacje poezji, wykazując się wrażliwością i talentem recytatorskim. W kategorii klas 4-6 naszą szkołę na etapie powiatowym reprezentować będzie Weronika Nowak. Wśród uczestniczek znalazły się także Milena Bukowiec oraz Małgorzata Guzik, które zaprezentowały bardzo wysoki poziom! Natomiast w kategorii klas 7-8 do kolejnego etapu zakwalifikowała się Dominika Pławecka.
Wszystkim uczestniczkom serdecznie gratulujemy!
Dziękujemy także szkolnemu jury w składzie Sylwia Pajor i Paulina Szewczyk-Gąsiorek za ocenę recytacji oraz wsparcie młodych talentów. Trzymamy kciuki za nasze reprezentantki na etapie powiatowym!
Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
6 marca uczestniczyliśmy w eliminacjach gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Żmiącej. Naszą szkołę w starszej grupie wiekowej reprezentowali: Filip Liptak z klasy siódmej oraz Mateusz Nowak i Dominik Orzeł z klasy ósmej. Chłopcy pomyślnie przebrnęli przez część teoretyczną, składającą się z testu wiedzy o ruchu drogowym i testu skrzyżowań, następnie przystąpili do rywalizacji w zmaganiach na torze przeszkód. Najlepiej poradził sobie Mateusz Nowak, zdobywając indywidualnie miejsce siódme. W klasyfikacji generalnej uplasowaliśmy się na miejscu czwartym, tracąc zaledwie dwa punkty do podium. Gratulujemy odwagi do stawienia czoła wyzwaniu i konsekwentnej walki o każdy punkt!
1
Spotkanie z Kosmetyczką
Spotkanie z Kosmetyczką na Dzień Kobiet w Dniu Mężczyzny? Dlaczego nie ! Dziś Przedszkolaki i klasy 1-3 miały okazję poznać z bliska zawód jednej z mam i więziły udział w warsztatach kosmetycznych. Nakładały maseczki, malowały i ozdabiały paznokcie. Zabawa była przednia. Dziękujemy Pani Madzi za wspaniałą zabawę
19
Kiermasz książek
Serdecznie zapraszamy na KIERMASZ KSIĄŻEK w naszej szkole. Książki zostały dostarczone do szkoły przez Księgarnię „Tuliszków”. W ofercie znajdziemy książki edukacyjne dla dzieci, bajki, baśnie i legendy oraz liczne kolorowanki z naklejkami. Wszystkie książki są nowe, pięknie wydane, w bardzo atrakcyjnych cenach! Każdy znajdzie coś dla siebie. Dochód ze sprzedaży książek zostanie przeznaczony na potrzeby szkoły.
Dzień Kobiet
Kobiety czy mężczyźni - kto jest lepszy, kto silniejszy, kto mądrzejszy? Nie ma sensu odpowiadać na te pytania. Najlepsze relacje pomiędzy ludźmi budowane są bowiem poprzez wzajemny szacunek i dbałość o siebie nawzajem. Tak po prostu - bez wyścigu. Wszystkim Paniom, zarówno tym dużym i małym, życzymy w dniu ich święta wszystkiego co najlepsze!
10 miesięcy - 10 aktywności
Mamy już MARZEC - dzień robi się dłuższy, a temperatura coraz bardziej zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Pora przetrzeć kurz z Waszych rowerów. Zrób sobie zdjęcie ze swoim ukochanym jednośladem i prześlij na adres miesiace.aktywnosci@gmail.com. Miłej przejażdżki! :D
Archiwum Aktualności