PRACE PROJEKTOWE – PLAKATY
Z uwagi na dbałość o wszechstronny rozwój dziecka, dążymy do tego, by w naszej szkole stworzyć jeszcze lepsze niż dotychczas warunki do realizacji wymagań, zawartych w nowej podstawie programowej, w związku z czym wprowadzone zostały innowacje w nauczaniu języka angielskiego.
Znajomość języków obcych jest stale podkreślana przez Unię Europejską, UNESCO i Radę Europy. Imponująca ewolucja komputerów i technik multimedialnych sprawiła, że znalazły one szerokie zastosowanie w nauczaniu i metodyce jako ciekawy oraz lubiany przez uczniów środek dydaktyczny. Celem wprowadzenia innowacji jest przede wszystkim poszerzenie umiejętności językowych wśród uczniów, a także rozwój potencjału dzieci przy użyciu wysoce rozwiniętych technik multimedialnych, które mogą stanowić dla nich pomoc i cenne źródło informacji w nauce języków obcych w dzisiejszym, tak wymagającym posiadania wszelkich umiejętności świecie.
Zajęcia realizowane w bieżącym roku szkolnym przeznaczone były dla uczniów klasy trzeciej i szóstej. Uczestniczyły w nich pełne zespoły klasowe. Innowacja w klasie trzeciej nosi tytuł „Engish is fun“, ponieważ dzieci w tym wieku nadal najlepiej przyswajają język obcy poprzez zabawę. Z tego powodu różnorodność ćwiczeń dostosowana była własnie do tego etapu rozwojowego. Trzecioklasiści z entuzjazmem brali udział w zajęciach, co wynika również z naturalnej w tym wieku chęci zdobywania wiedzy i ciekawości świata. Największą radość sprawiały im zadania interaktywne z wybranych programów do nauki języka, szczególnie te oparte na rywalizacji o punkty – dające możliwość bieżącego sprawdzania indywidyalnych postępów oraz wyczekiwanie na zdobycie medalu i certyfikatu. Oprócz tego rodzaju ćwiczeń, okazją do doskonałej zabawy były wszelkiego rodzaju gry stolikowe (również te, które własnoręcznie tworzyli uczniowie), gry z użyciem gotowych kart, jak też autorskich plansz i laminatów, opracowanych przez nauczyciela. Entuzjastycznie przyjęte zostały aktywności na dywaniku, między innymi teatrzyk oraz wszelkie zabawy z matą edukacyjną i dołączonym w zestawie zbiorem pomocy.
Innowacja w klasie szóstej jest zatytułowana „English is important“ – z uwagi na fakt, iż starsi uczniowie mają nieco inne preferencje i potrzeby w zakresie doboru zadań, w tym przypadku już koncentrujemy się raczej na szlifowaniu umiejętności oraz poszerzaniu i ugruntowaniu wiedzy. Innowacja przewiduje zwiększenie liczby godzin w nauczaniu języka angielskiego dla uczniów klasy oraz intensywną pracę z oprogramowaniem i tablicą interaktywną, by umożliwić uczniom nie tylko rozwój językowy, ale również zaznajomić ich z nowoczesnymi narzędziami multimedialnymi. Internet oferuje wiele sposobów nauki języków. Ze względu na łatwość wykorzystania go w szkole, może on być jedną z głównych pomocy dydaktycznych i metodycznych, która jest jednocześnie lubiana i faworyzowana przez uczniów w ich własnych domach. Dzięki stronom internetowym można korzystać ze słowników w wersji on-line, w tym obrazkowych, które są ważnym punktem odniesienia i źrodłem wiedzy dla naszych uczniów. Słowniki te są intuicyjne w użyciu, a przede wszystkim pozwalają uczącemu się zaoszczędzić czas na szukanie słowa w wydaniu książkowym. Bardzo ważny jest fakt, iż oprócz tłumaczenia wyrazu pojawia się jego wymowa. Popularni wydawcy oferują wiele atrakcyjnych materiałów multimedialnych jako dodatek do podręczników – z tej formy nauki regularnie korzystaliśmy.
Szóstoklasiści starali się ponadto rozpoznać obszary języka, w których potrzebują większej ilości ćwiczeń i pochylenia się nad danymi pojęciami, zagadnieniami – dlatego też chętnie skorzystali z możliwości przygotowania w grupach plakatów na wybrane tematy. Jako, że autonomia w zdobywaniu wiedzy jest niezwykle cenną umiejętnością, uczniowie w dużej mierze samodzielnie decydowali o rodzaju i ilości zadań do poszczególnych treści, zaproponowanych przez nauczyciela. W trakcie nauki zdalnej uczniowie pracowali z wachlarzem proponowanych materiałów, wśród których znalazły się między innymi odnośniki do stron z bogactwem zadań, dających możliwość samodzielnego rozwoju i treningu bazowych umiejętności. Były to na przykład linki do zadań interaktywnych, galerii i przewodników po krajach anglojezycznych, stron BBC, National Geographic, Breaking News English, strony e-Ang.pl.
W mini – galerii znajdują się wybrane prace projektowe uczniów naszej szkoły.