Uff! Co za dzień! Rano zimno, popołudniu upał, a do tego wymagający marsz po okolicznych górach. Wszystkie trudy wynagrodziły nam wspaniałe widoki, ognisko i opowieści Pani Teresy o lokalnych bohaterach. Uczniowie klas IV-VIII spędzili wspaniały dzień będący połączeniem sportu, nauki historii lokalnej i rozrywki. Przeszliśmy około 12 km, dowiedzieliśmy się jak wyglądało tajne nauczanie w czasie II wojny światowej i zjedliśmy pyszną kiełbasę z prawdziwego ogniska. To był cudowny dzień!
Trekking z historią
PLASTIK? REZYGNUJĘ, REDUKUJĘ, SEGREGUJĘ!
Jest rok 2020, a my po raz kolejny wyruszyliśmy posprzątać Naszą Małą Ojczyznę!
I choć tegoroczna Akcja niewątpliwie różniła się od poprzednich edycji z powodu pandemii COVID-19, nie zapominajmy, że Ziemia to nasz wspólny dom. Nie mamy innego. To my musimy o niego zadbać!
Dołączyliśmy do akcji 18.09 w piątek
Obejrzyjcie krótką prezentację o akcji i fotorelację z naszych działań!!!!!!!!!
https://view.genial.ly/5f62600e513370709 14e06fc/presentation-sprzatanie-swiata
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
Demokracja to ważne słowo. Doskonałą lekcją demokracji jest działalność Samorządu Uczniowskiego do którego wybory odbyły się właśnie w naszej szkole. Najwięcej głosów zdobył Kamil z klasy VIII, obejmując funkcję przewodniczącego. Tytuł zastępcy uzyskał Kacper z klasy VII, a sekretarzem Krystian z klasy VI. Gratulujemy i życzymy owocnej pracy!
Akademia upamiętniająca ofiary II wojny światowej.
17 września – dokładnie w 81 rocznicę napaści Armii Czerwonej na walczącą z najazdem III Rzeszy Polskę - uczniowie naszej szkoły mieli możliwość oglądania montażu słowno-muzycznego, który przygotowali uczniowie klas VII-VIII pod okiem naszej Pani od historii. Przekaz był bardzo czytelny - bądźmy wdzięczni Bogu, że żyjemy w czasach pokoju i dobrobytu, bo nie wszyscy mieli tyle szczęścia co my…
Bezpieczeństwo ponad wszystko
14 września naszych uczniów zastał dźwięk potrójnego dzwonka. Co takiego oznacza? Nawet najmłodsi wiedzą, że to alarm i należy szybko opuścić szkołę! Co robiliśmy? Spokojnie, zgodnie z procedurami ruszyliśmy w kierunku wyjść ewakuacyjnych i udaliśmy się na boisko szkolne, które jest miejscem zbiórki. Na szczęście tym razem była to tylko próbna ewakuacja, ale jak mówi popularne powiedzenie „przezorny zawsze ubezpieczony.”
Lekcja pokazowa
W dniu 11.09.2020 r. w naszej szkole odbyła się lekcja pokazowa dla wszystkich klas z Akademii Piłkarskiej ,,Mam talent” z Limanowej. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w ćwiczeniach i zabawach, były zachwycone i pod wielkim wrażeniem.
NARODOWE CZYTANIE 2020
W dniach od 7 do 10 września nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. Wydarzenie zostało zorganizowane już po raz dziewiąty pod patronatem Pary Prezydenckiej. W tej edycji wybrano „Balladynę” jako wybitne dzieło polskiej literatury.
„Balladyna”, czyli romantyczny dramat, został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna.
W naszej szkole Narodowe Czytanie miało trzy odsłony ze względu na sytuację epidemiologiczną oraz dostosowanie czytanych treści do wieku odbiorców. Pierwsze spotkanie odbyło się z udziałem rodziców na poniedziałkowym zebraniu. Kolejne skupiło uczniów klas IV – VIII. Natomiast ostatnie, odbyło się dla uczniów klas młodszych 0 – III. Dla nich też został wybrany inny utwór – „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, który został uznany za najlepszą książkę dziecięcą 2015 roku.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!
Ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie
Kolejny raz uczniowie naszej szkoły włączyli się w ogólnopolska akcję Narodowe Czytanie. Podczas tegorocznej, IX już edycji, Para Prezydencka zaproponowała „ Balladynę” J. Słowackiego. W sali gimnastycznej, w obecności Rodziców, Nauczycieli, młodszych Kolegów i Koleżanek fragmenty dramatu zaprezentowali najstarsi uczniowie naszej szkoły wraz z panią Dyrektor oraz nauczycielem bibliotekarzem.
WITAMY W NOWYM ROKU SZKOLNYM 2020/2021!
Z okazji rozpoczynającego się nowego roku szkolnego życzymy udanej, kreatywnej zabawy edukacyjnej. Niech ten czas zaowocuje zdobyciem dobrych ocen, wartościowej wiedzy i rozwijaniem własnych talentów. Niech radość i entuzjazm towarzyszą Wam przez cały rok !!! POWODZENIA :)
Zakończenie roku szkolnego 2019/2020
26 czerwca 2020 roku mieliśmy okazję po kilku miesiącach znowu spotkać się na terenie naszej szkoły. Uczniowie odebrali zasłużone świadectwa. Gratulujemy Wam promocji do kolejnej klasy, a w szczególności wysokich wyników w nauce i wzorowego zachowania. Tytuł Najlepszej Uczennicy uzyskała Julia Zelek z klasy piątej, natomiast Najlepszym Uczniem został Dawid Pławecki z klasy siódmej. W kategorii Najlepszy Sportowiec zwyciężyli Martyna Matras oraz Dawid Pokrzywa z klasy szóstej.
Ósmoklasiści pożegnali się ze szkołą podstawową. Absolwentom życzymy samych sukcesów na kolejnym etapie edukacyjnym.
Natomiast dwie panie, Maria Gwiżdż oraz Zofia Uryga, niestety postanowiły opuścić nasze grono i wybrały odpoczynek na emeryturze. Ze łzami w oczach życzymy, aby czas wolny od pracy i obowiązków zawodowych wykorzystały najlepiej jak potrafią, żeby mogły teraz w pełni korzystać z życia, poznały smak wspaniałych podróży, poczuły uroki wyjątkowych chwil w gronie najbliższych, były szczęśliwe i zawsze z uśmiechem wspominały życie zawodowe!
Wspaniałych wakacji! Odpoczywajcie! Do zobaczenia!
Podsumowanie konkursów SKO w roku szkolnym 2019/2020
„Sposoby wzbogacania są liczne. Oszczędzanie jest jednym z najlepszych”
Francis Bacon
Miło mi poinformować, że tytuł Szkolnego Mistrza Oszczędzania w roku szkolnym 2019/2020 otrzymała uczennica Julia Kuzon. Julia! Tak trzymać! Jako przewodnicząca dajesz świetny przykład innym uczniom.
Zwycięzcą w Konkursie na Najlepiej Oszczędzającą Klasę w roku szkolnym 2019/2020 została klasa 6. Gratulujemy!
Oszczędzanie w SKO przerywamy na czas wakacji. Mam nadzieję, że zmotywowani w nowym roku szkolnym ze zdwojoną siłą rozpoczniemy długą podróż ku fortunie.
A w wakacje pamiętajcie o tym, co powiedział kiedyś Benjamin Franklin: „Zanim skonsultujesz się z kaprysem, skonsultuj się ze swoim portfelem”.
Wspaniałych wakacji, odpoczywajcie (przede wszystkim od komputerów). Do zobaczenia!
Opiekun SKO
Mimo, że zdalnie to nadal kreatywnie
Poniżej przedstawiam galerię prac przygotowanych przez uczniów na lekcjach techniki w klasie 4 i 5 podczas zdalnego nauczania.
Zapraszam do obejrzenia
„Kreatywny odkrywca”
Uczniowie klasy VII i VIII naszej szkoły brali udział w innowacji pedagogicznej
pt. „Kreatywny odkrywca”. Działania podejmowane w ramach innowacji nastawione były na wzbudzenie i pogłębianie przyrodniczych zainteresowań uczniów z chemii. Głównym zadaniem innowacji było usamodzielnienie pracy ucznia w procesie kształcenia, rozwinięcie twórczej inwencji i zachęcenie go do podejmowania nowych inicjatyw. W ramach innowacji wykorzystywano metody aktywizujące, głównie metodę projektu edukacyjnego, które pomogły rozwinąć kreatywne myślenie uczniów do twórczego rozwiązywania postawionych problemów. Przeprowadzenie ciekawych doświadczeń, obserwacji, wyciąganie z nich wniosków rozbudziło zainteresowanie uczniów chemią oraz przekonało ich do zdobywania i pogłębiania wiedzy z zakresu przedmiotów przyrodniczych, co w konsekwencji podniosło ich wyniki nauczania. Ponadto uczniowie zdobyli wiele umiejętności społecznych, takich jak: porozumiewanie się, współpraca w grupie, rozwiązywanie problemów, dzielenie się doświadczeniem z innymi, podejmowanie decyzji. Zapraszamy do obejrzenie zdjęć z niektórych doświadczeń, które wykonywali uczniowie klasy VII i VIII w ramach innowacji.
Ogólnopolski Konkurs Przedmiotowy EDI PANDA
Z wielką radością informuję, że dwójka uczniów naszej szkoły uzyskała Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Przedmiotowym EDI PANDA z języka angielskiego, który odbył się w dniu 2 czerwca - tym razem w wersji online. Uczennica klasy piątej Julia Zelek zdobyła miejsce siódme w swojej kategorii wiekowej, natomiast Dawid Rozum z klasy szóstej znalazł się na miejscu dziewiątym.Wyzwanie pracy na czas i rywalizowania z setkami rówieśników podjęli również:Dawid Pławecki (klasa siódma - miejsce 13), Emilia Knurowska (klasa czwarta - miejsce 15), Aleksandra Knurowska (klasa piąta - miejsce 23), Julia Kuzon (klasa 6 - miejsce 25) oraz Martyna Matras (klasa szósta - miejsce 33).Serdecznie dziękuję za trud przygotowań i dzielną walkę :)
Małgorzata Kiełbasa
Wirtualna wystawa prac plastycznych
Uczniowie klasy 4-5 oraz 6-7 w czasie nauki zdalnej wykonywali pomysłowe i ciekawe prace plastyczne. Tematyka nawiązywała do takich form twórczości jak: malarstwo, rysunek, rękodzieło artystyczne i rzeźba. Efekty pracy zdalnej prezentujemy w naszej wirtualnej galerii.
Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych
W dniu 03 czerwca 2020 roku odbył się Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych. W konkursie wzięło udział 25 uczniów z klas 7 i 8. Głównym celem konkursu była popularyzacja nauki języka niemieckiego, wzbogacenie wiedzy o krajach niemieckojęzycznych, oraz wyłonienie osoby o najobszerniejszej wiedzy na ten temat krajów niemieckiego obszaru językowego spośród uczniów szkół w Ujanowicach, Sechnej, Krosnej i Żmiącej.
Najlepsze wyniki uzyskali następujący uczniowie:
I miejsce: uczennica klasy 8 – Ujanowice
II miejsce: uczennica klasy 8 – Sechna
III miejsce: uczennica klasy 7 – Sechna
uczeń klasy 7 – ŻmiącaDziękuję wszystkim uczestnikom za udział konkursu i gratuluję wiedzy.
Joanna Orzeł
Krosna - moja mała Ojczyzna
"Kto w Strzeszycach nigdy nie był, niech żałuje, tutaj magia lasów, pięknych krajobrazów jest i będzie, a kto jej nie doznał niech żałuję bo nie dozna jej wszędzie piękne domki i Kaplica to jest piękność wsi w Strzeszycach"
Oprócz wielkiej ojczyzny, jaką jest nasz kraj, mamy też własną małą ojczyznę. To miejsce, w którym żyjemy, z którym łączy nas emocjonalna więź. Miejsce, które dobrze znamy, gdzie jesteśmy u siebie. Jednym słowem jest to nasze miejsce na Ziemi. Granice małej ojczyzny nie muszą pokrywać się z granicami administracyjnymi. Pojęcie małej ojczyzny może mieć także znaczenie symboliczne. Uczniowie klasy 7 brali udział w projekcie z geografii pt. „Krosna – moja mała ojczyzna” podczas którego wykonywali fotografie oraz wymyślali hasła promujące. Najbardziej zaangażowanym uczniem jest Kornelia Uryga i to jej fotografie można oglądać w galerii zdjęć.
Światowy Dzień Ochrony Środowiska
5 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska.
Jest to najważniejsze i najszerzej obchodzone i jedno z najstarszych świąt ekologicznych - został ustanowiony w 1972 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Co roku obchody organizowane są w ponad 100 krajach, w tym także w Polsce.
Światowy Dzień Ochrony Środowiska ma celu uświadomić nam główne problemy ekologiczne naszych czasów oraz zachęcić do poszukiwania na nie rozwiązań. Tegoroczne hasło obchodów to Go Wild for Life. Z tej okazji w całym kraju podejmowane są różnorodne inicjatywy, które mają zwrócić uwagę na wysoki stopień degradacji środowiska oraz uzmysławiać ludziom na całym świecie, że obowiązkiem każdego z nas jest ochrona środowiska naturalnego.
Tegoroczne obchody koncentrują się na ochronie różnorodności biologicznej, dlatego zachęcam wszystkich do obejrzenia prezentacji przygotowanej przez Waszego kolegę z klasy VIII.
Światowy Dzień Bez Tytoniu - 31 maja
Święto zostało zainicjowane przez Światową Organizację Zdrowia (World Health Organization – WHO) celem zwrócenia uwagi na powszechny problem uzależnienia od nikotyny oraz szkodliwość palenia tytoniu.
Po raz pierwszy obchodzone było w dniu 7 kwietnia 1987 r. Rok później przeniesione zostało na dzień 31 maja. Realizowana akcja jest też częścią programu „Europa wolna od dymu tytoniowego”, przyjętego na Konferencji WHO w Madrycie w 1988 r.
Corocznie, WHO stara się zwrócić uwagę całego świata na kwestię zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych skutków palenia papierosów. Misją wydarzenia jest zatem podnoszenie świadomości o niebezpieczeństwach związanych z używaniem tytoniu jak i praktykach biznesowych firm tytoniowych oraz działaniach WHO w walce z epidemią palenia tytoniu. Od 1988 r. WHO przyznaje nagrody osobom lub organizacjom z sześciu swoich regionów, za osiągnięcia w zakresie walki z paleniem papierosów.
Światowy Dzień bez Tytoniu jest okazją do ogólnospołecznej akcji edukacyjnej promującej zdrowy styl życia, wolny od dymu tytoniowego. Jest dobrą okazją, by wszyscy mogli się zastanowić jak zadbać o zdrowie własne i innych. Ma także zachęcić do 24-godzinnego okresu abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu na całym świecie.
Każdego roku organizatorzy koncentrują się na innym aspekcie walki
z paleniem tytoniu.Hasłem przewodnim Światowego Dnia bez Tytoniu 2020 roku jest:
„Ochrona młodzieży przed manipulacjami przemysłu tytoniowego oraz zapobieganie używania przez nich tytoniu i nikotyny”
Globalna kampania jest odpowiedzią na systematyczne, agresywne i bogate w zasoby taktyki przemysłu tytoniowego i pokrewnego, służące przyciągnięciu Was młodych do wyrobów tytoniowych i nikotyny. Ważne jest abyście pozyskali wiedzę niezbędną na temat szkodliwości palenia oraz intencji i stosowanych manipulacji w branży, aby skutecznie przeciwstawiać się im odmawiając zdecydowanie używania oferowanych produktów i przyłączenia się do pokolenia wolnego od tytoniu.
Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje w jaki sposób przemysł tytoniowy na świecie i powiązane branże manipulują dziećmi i młodzieżą, aby pozyskać nowe pokolenie użytkowników:
- Stosowanie atrakcyjnych smaków i aromatów – ponad 15 000 dostępnych. Produkty smakowe zwiększają atrakcyjność i zachęcają do kupowania i wypróbowania, a jednocześnie obniżają postrzeganie szkodliwości i uzależnienia.
- Eleganckie kieszonkowe wzory i atrakcyjne produkty – łatwe do noszenia i zwodnicze (np. w kształcie pamięci USB lub cukierków).
- Promowanie produktów jako „zmniejszonych szkód” lub „czystszych” alternatyw dla tradycyjnych papierosów pomimo braku obiektywnej wiedzy naukowej potwierdzającej te twierdzenia.
- Używanie kreskówek i obrazów przyjaznych dzieciom, takich jak jednorożce, do promowania swoich produktów i sprzedaży słodkich smaków.
- Marketing w punktach sprzedaży uczęszczanych przez dzieci, w tym ustawianie produktów w pobliżu słodyczy, przekąsek lub napojów gazowanych i nagradzanie sprzedawców celem zapewnienia, że ich produkty będą eksponowane w miejscach odwiedzanych przez młodych ludzi (w tym dostarczanie sprzedawcom atrakcyjnych materiałów marketingowych i gablot – aby przyciągnąć młodych klientów).
- Reklama cyfrowa i media społecznościowe – dzięki rozpowszechnieniu smartfonów i ciągłemu dostępowi do Internetu firmy tytoniowe i nikotynowe strategicznie wykorzystują platformy cyfrowe i media społecznościowe, aby dotrzeć do młodszych pokoleń, w tym za pośrednictwem ich ulubionych aplikacji i gier wideo. Pozwalają także marketerom na dostęp do danych profilowych użytkowników i ich przyjaciół oraz skuteczne dotarcie do potencjalnych klientów. Kraje, które przyjęły zakazy reklamy, promocji i sponsorowania, ale nie zakazały wyraźnie reklamy transgranicznej, narażają młodzież na reklamy cyfrowe i społecznościowe pochodzące z innych krajów.
- Lokowanie produktu w mediach rozrywkowych – młodzi ludzie oglądając filmy i programy telewizyjne zawierające lokowanie produktu, narażeni są na zwiększone ryzyko rozpoczęcia palenia.
- Darmowe próbki produktów – dystrybuowane są w obszarach o dużym natężeniu ruchu,
a w szczególności w miejscach odwiedzanych przez młodzież (np. rogi ulic, centra handlowe, festiwale i koncerty). W ponad 50 krajach co najmniej 10% uczniów w wieku
13-15 lat zgłosiło, że zaoferowano im darmowy papieros. - Towar z logo firmy – w ponad 120 krajach co najmniej 1 na 10 uczniów w wieku 13-15 lat zgłosiło posiadanie przedmiotu z logo firmy tytoniowej.
- Sprzedaż wyrobów tytoniowych i nikotynowych pojedynczo lub w małych paczkach – prowadzona w pobliżu szkół działalność sprawia, że dzieci w wieku szkolnym mają łatwy i tani dostęp do tych produktów. Rozpoczynający eksperymentować z papierosami, nie widzą ostrzeżenia o szkodliwości palenia, które znajduje się na zwykłych paczkach papierosów. Niedawne dochodzenie w 45 krajach wykazało, że uczniowie w wieku
13-15 lat zgłosili, iż ostatnio kupowali pojedyncze papierosy, a w niektórych krajach
aż 80% zgłaszało zakup pojedynczych papierosów. - Jednorazowe e-papierosy – możliwość testowania i podrzucania różnych smaków e-płynów, szczególnie przy niskich kosztach początkowych, spowodowała stosowanie jednorazowych e-papierosów wśród dzieci i młodzieży. W niektórych krajach, w których smaki
są zabronione w e-papierosach wielokrotnego użytku, dzieci i młodzież zaczęły używać
e-papierosów jednorazowego użytku, aby nadal używać produktów aromatyzowanych. - Stosowanie automatów sprzedających wyroby tytoniowe – zapewnia młodym ludziom łatwy dostęp do tych wyrobów bez konieczności przedstawiania dokumentu tożsamości w celu weryfikacji wieku. W niektórych krajach, automaty z tytoniem, są umieszczane w miejscach odwiedzanych przez młodzież, pokryte atrakcyjnymi reklamami i ekspozycjami opakowań.
- Stosowanie sprzedaży internetowej – sprzedaż online ułatwia zaopatrzanie się nieletnim
w produkty, szczególnie tam, gdzie nie istnieją mechanizmy weryfikacji wieku. Sprzedaż internetowa umożliwia także młodym kupowanie w innych krajach, w których przepisy
są mniej restrykcyjne. - Rekomendacje gwiazd i wpływowych osób – sprawia, że młodzi odbiorcy mają wrażenie bardziej autentycznej promocji produktów, zwłaszcza gdy posty nie ujawniają szczegółów sponsorowania.
- Stypendia oferowane – uczniom szkół średnich, studentom i doktorantom, przy czym
w niektórych przypadkach stawiano wymóg kandydatom przedstawienia esejów na temat niebezpieczeństw związanych z tytoniem i potencjalnych korzyści z korzystania
z e-papierosów. - Programy szkolne i obozy młodzieżowe – sponsorowane za możliwość promowania wyrobów i sprzedaż swoich produkty pod pozorem promowania „bezpieczniejszych alternatyw” dla tradycyjnych wyrobów tytoniowych.
- Spory sądowe – mają na celu osłabienie przepisów ograniczających palenie
(m. in. dotyczących etykiet ostrzegawczych, ekspozycji w punkcie sprzedaży, ograniczających dostęp i marketing dla dzieci – w szczególności przepisy zakazujące sprzedaży i reklamy wyrobów tytoniowych w pobliżu szkół).
Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że epidemia tytoniu jest jednym z największych zagrożeń dla zdrowia publicznego - na świecie jest 1,3 miliarda palaczy, a liczba ta byłaby
o wiele większa, gdyby tytoń nie zabił połowy jego użytkowników. Alarmuje, gdyż świat traci co roku 8 milionów osób z przyczyn związanych z używaniem tytoniu i narażeniem na bierne palenie. Ponad milion osób umiera na skutek biernego palenia. Co cztery sekundy ginie jedno ludzkie życie. Firmy tytoniowe wydają zaś miliardowe kwoty na marketing i reklamę, aby utrzymać swoją działalność i ciągle pomnażać zyski.Zapraszam Was do obejrzenia prezentacji
https://gis.gov.pl/wp-content/uploads/2019/11/e-papierosy-prezentacja-25.11.pdf
https://www.sp42.bialystok.pl/images/pedagog/papierosy.pdf
https://www.youtube.com/watch?v=gQEfx4N2zDY
Źródło:
https://www.who.int/news-room/campaigns/world-no-tobacco-day/world-no-tobacco-day-2020
Globalna kampania jest odpowiedzią na systematyczne, agresywne i bogate w zasoby taktyki przemysłu tytoniowego i pokrewnego, służące przyciągnięciu Was młodych do wyrobów tytoniowych i nikotyny. Ważne jest abyście pozyskali wiedzę niezbędną na temat szkodliwości palenia oraz intencji i stosowanych manipulacji w branży, aby skutecznie przeciwstawiać się im odmawiając zdecydowanie używania oferowanych produktów i przyłączenia się do pokolenia wolnego od tytoniu.
Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje w jaki sposób przemysł tytoniowy na świecie i powiązane branże manipulują dziećmi i młodzieżą, aby pozyskać nowe pokolenie użytkowników:
- Stosowanie atrakcyjnych smaków i aromatów – ponad 15 000 dostępnych. Produkty smakowe zwiększają atrakcyjność i zachęcają do kupowania i wypróbowania, a jednocześnie obniżają postrzeganie szkodliwości i uzależnienia.
- Eleganckie kieszonkowe wzory i atrakcyjne produkty – łatwe do noszenia i zwodnicze (np. w kształcie pamięci USB lub cukierków).
- Promowanie produktów jako „zmniejszonych szkód” lub „czystszych” alternatyw dla tradycyjnych papierosów pomimo braku obiektywnej wiedzy naukowej potwierdzającej te twierdzenia.
- Używanie kreskówek i obrazów przyjaznych dzieciom, takich jak jednorożce, do promowania swoich produktów i sprzedaży słodkich smaków.
- Marketing w punktach sprzedaży uczęszczanych przez dzieci, w tym ustawianie produktów w pobliżu słodyczy, przekąsek lub napojów gazowanych i nagradzanie sprzedawców celem zapewnienia, że ich produkty będą eksponowane w miejscach odwiedzanych przez młodych ludzi (w tym dostarczanie sprzedawcom atrakcyjnych materiałów marketingowych i gablot – aby przyciągnąć młodych klientów).
- Reklama cyfrowa i media społecznościowe – dzięki rozpowszechnieniu smartfonów i ciągłemu dostępowi do Internetu firmy tytoniowe i nikotynowe strategicznie wykorzystują platformy cyfrowe i media społecznościowe, aby dotrzeć do młodszych pokoleń, w tym za pośrednictwem ich ulubionych aplikacji i gier wideo. Pozwalają także marketerom na dostęp do danych profilowych użytkowników i ich przyjaciół oraz skuteczne dotarcie do potencjalnych klientów. Kraje, które przyjęły zakazy reklamy, promocji i sponsorowania, ale nie zakazały wyraźnie reklamy transgranicznej, narażają młodzież na reklamy cyfrowe i społecznościowe pochodzące z innych krajów.
- Lokowanie produktu w mediach rozrywkowych – młodzi ludzie oglądając filmy i programy telewizyjne zawierające lokowanie produktu, narażeni są na zwiększone ryzyko rozpoczęcia palenia.
- Darmowe próbki produktów – dystrybuowane są w obszarach o dużym natężeniu ruchu,
a w szczególności w miejscach odwiedzanych przez młodzież (np. rogi ulic, centra handlowe, festiwale i koncerty). W ponad 50 krajach co najmniej 10% uczniów w wieku
13-15 lat zgłosiło, że zaoferowano im darmowy papieros. - Towar z logo firmy – w ponad 120 krajach co najmniej 1 na 10 uczniów w wieku 13-15 lat zgłosiło posiadanie przedmiotu z logo firmy tytoniowej.
- Sprzedaż wyrobów tytoniowych i nikotynowych pojedynczo lub w małych paczkach – prowadzona w pobliżu szkół działalność sprawia, że dzieci w wieku szkolnym mają łatwy i tani dostęp do tych produktów. Rozpoczynający eksperymentować z papierosami, nie widzą ostrzeżenia o szkodliwości palenia, które znajduje się na zwykłych paczkach papierosów. Niedawne dochodzenie w 45 krajach wykazało, że uczniowie w wieku
13-15 lat zgłosili, iż ostatnio kupowali pojedyncze papierosy, a w niektórych krajach
aż 80% zgłaszało zakup pojedynczych papierosów. - Jednorazowe e-papierosy – możliwość testowania i podrzucania różnych smaków e-płynów, szczególnie przy niskich kosztach początkowych, spowodowała stosowanie jednorazowych e-papierosów wśród dzieci i młodzieży. W niektórych krajach, w których smaki
są zabronione w e-papierosach wielokrotnego użytku, dzieci i młodzież zaczęły używać
e-papierosów jednorazowego użytku, aby nadal używać produktów aromatyzowanych. - Stosowanie automatów sprzedających wyroby tytoniowe – zapewnia młodym ludziom łatwy dostęp do tych wyrobów bez konieczności przedstawiania dokumentu tożsamości w celu weryfikacji wieku. W niektórych krajach, automaty z tytoniem, są umieszczane w miejscach odwiedzanych przez młodzież, pokryte atrakcyjnymi reklamami i ekspozycjami opakowań.
- Stosowanie sprzedaży internetowej – sprzedaż online ułatwia zaopatrzanie się nieletnim
w produkty, szczególnie tam, gdzie nie istnieją mechanizmy weryfikacji wieku. Sprzedaż internetowa umożliwia także młodym kupowanie w innych krajach, w których przepisy
są mniej restrykcyjne. - Rekomendacje gwiazd i wpływowych osób – sprawia, że młodzi odbiorcy mają wrażenie bardziej autentycznej promocji produktów, zwłaszcza gdy posty nie ujawniają szczegółów sponsorowania.
- Stypendia oferowane – uczniom szkół średnich, studentom i doktorantom, przy czym
w niektórych przypadkach stawiano wymóg kandydatom przedstawienia esejów na temat niebezpieczeństw związanych z tytoniem i potencjalnych korzyści z korzystania
z e-papierosów. - Programy szkolne i obozy młodzieżowe – sponsorowane za możliwość promowania wyrobów i sprzedaż swoich produkty pod pozorem promowania „bezpieczniejszych alternatyw” dla tradycyjnych wyrobów tytoniowych.
- Spory sądowe – mają na celu osłabienie przepisów ograniczających palenie
(m. in. dotyczących etykiet ostrzegawczych, ekspozycji w punkcie sprzedaży, ograniczających dostęp i marketing dla dzieci – w szczególności przepisy zakazujące sprzedaży i reklamy wyrobów tytoniowych w pobliżu szkół).
Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że epidemia tytoniu jest jednym z największych zagrożeń dla zdrowia publicznego - na świecie jest 1,3 miliarda palaczy, a liczba ta byłaby
o wiele większa, gdyby tytoń nie zabił połowy jego użytkowników. Alarmuje, gdyż świat traci co roku 8 milionów osób z przyczyn związanych z używaniem tytoniu i narażeniem na bierne palenie. Ponad milion osób umiera na skutek biernego palenia. Co cztery sekundy ginie jedno ludzkie życie. Firmy tytoniowe wydają zaś miliardowe kwoty na marketing i reklamę, aby utrzymać swoją działalność i ciągle pomnażać zyski.Zapraszam Was do obejrzenia prezentacji
https://gis.gov.pl/wp-content/uploads/2019/11/e-papierosy-prezentacja-25.11.pdf
https://www.sp42.bialystok.pl/images/pedagog/papierosy.pdf
https://www.youtube.com/watch?v=gQEfx4N2zDY
Źródło:
https://www.who.int/news-room/campaigns/world-no-tobacco-day/world-no-tobacco-day-2020
Kochanej Mamie Kochanemu Tacie
Naszym Kochanym Rodzicom życzymy.
Wszystkiego co radosne,
niebanalne, tajemnicze,
miłe, zaskakujące, porywające, inspirujące.
Uśmiechu malowanego każdego dnia,
beztroski i tęczy na co dzień,
zdrowia, dzięki któremu pędzimy do przodu,
wiele natchnienia, inspiracji do tworzenia codzienności.
Miłości, która wznosi, dodaje lekkości, unosi,
subtelności w życiu, przyjemności chwil.
Wszystkiego co najlepsze,
Każdego dnia z każdą porą roku,
życzą Wasze Dzieci
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie