Sówki z oddziału przedszkolnego znalazły odpowiedź na pytanie Skąd mamy te produkty piekąc chleb. Jak same stwierdziły chleb był wyśmienity.
Pieczenie chleba
- 8
,,Nie pal przy mnie, proszę''
W tym roku szkolnym w klasie pierwszej podjęto innowacje pedagogiczną ,,Dbam o zdrowie”. W ramach innowacji uczniowie realizowali program edukacyjno- antynikotynowy- „Nie pal przy mnie, proszę”. Jego celem było zachęcanie uczniów do zdrowego trybu życia. Uczniowie poznali bohaterkę programu wiewiórkę Wiki. Z jej pomocą rozwiązywali różne zadania promujące zdrowie. Dzieci podjęły działania w tym kierunku są odpowiedzialni za zdrowie własne i swoich bliskich. Uświadomili sobie, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia.
Dzień Papieski
W dniu 16 października w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Papieskiego, którą przygotował ks. Leszek Poremba z uczniami klasy VII i VIII.
Społeczność naszej szkoły wysłuchała montażu słowno – muzycznego związanego z tegorocznym hasłem - Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia.
Dzień Edukacji Narodowej
11 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie klas VII i VIII przygotowali satyrę dotyczącą codziennej pracy w szkole. Pół żartem, pół serio zobaczyliśmy scenki (okraszone dużą dozą humoru), z którymi często stykają się nauczyciele i pracownicy oświaty. Samorząd uczniowski korzystając z tej sposobności, przekazał również najlepsze życzenia wszystkim pracującym w naszej szkole.
1
Spotkanie Sówek z Panią pielęgniarką
- 4
ŚLUBOWANIE
10 października 2024 r. w naszej szkole odbyła się niezwykle ważna uroczystość Ślubowania i Pasowania Uczniów Klasy Pierwszej. O godz. 11.00 do sali gimnastycznej przy dźwiękach muzyki wkroczyła w pełnej gali klasa pierwsza. Pierwszoklasiści w obecności Pani Dyrektor, zaproszonych gości i rodziców zaprezentowali krótki program artystyczny, w którym zdali pierwszy egzamin na ucznia. Śpiewająco odpowiadali na pytania. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że egzamin pięknie zdali i mogą już zostać przyjęci do braci uczniowskiej.
Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki od starszych kolegów, nie zabrakło również słodkiego poczęstunku.
Kochane Pierwszaki! Cieszymy się, że jesteście już uczniami i życzymy Wam sukcesów w nauce. Powodzenia! Niech zdobywanie wiedzy będzie dla Was radością!1
Wycieczka...
Pamięć jest sprawą ulotną ale zapomnieć o ofiarach holocaustu to jakby zabić tych wszystkich ludzi na nowo. 9 października uczniowie klasy 7 i 8 mieli możliwość odwiedzenia Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wraz z uczniami z Ujanowic, Żmiącej i Sechnej uczestniczyliśmy w żywej lekcji historii, której celem było uświadomienie młodym ludziom, że bogactwo, wykształcenie i ambicja jest niczym jeśli nie jest się dobrym człowiekiem....
3
Sówki dbają o zdrowie przygotowując sałatkę owocową :)
- 1
Piknik ekologiczny – „Ja jestem eko – Ty bądź eko”
3 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pikniku ekologicznym, w którym poprzez wspólne tworzenie i zabawę zdobyli wiedzę na temat ochrony środowiska, zróżnicowanego rozwoju oraz ekologicznych postaw. Działania zespołowe wzmocniły więzi koleżeńskie i aktywnie zaangażowały uczniów w działanie proekologiczne.
W ramach wydarzenia ekologicznego wykonaliśmy ,,Bomby nasienne’’, ,,Sole do kąpieli’’ , ,,Bawełniane torby ‘’, ,,Eko biżuterię‘’, ,,Eko herbaty’’, ,,Eko medaliony’’, ,,Eko breloki’’, ,,Eko magnesy’’. Na zakończenie wszyscy uczniowie sprawdzili swoją wiedzę w ,,Kole fortuny’’.
DZIĘKUJEMY SZKOLE PODSTAWOWEJ W ŻMIĄCEJ ZA WSPÓŁPRACĘ W REALIZACJI PIKNIKU!!!
Przedsięwzięcie realizowane było w ramach PROGRAMU REGIONALNEGO WSPARCIA EDUKACJI EKOLOGICZNEJ CZĘŚĆ 2) FUNDUSZ EKOLOGII
11
10 miesięcy = 10 aktywności
Kochani! Mamy już październik, więc pora ogłosić nową aktywność na ten miesiąc. Tym razem jest to wykonanie dowolnego ćwiczenia ze zwierzakiem. Nie ma znaczenia czy ma futro czy pióra, ani jakiej jest wielkości. Nie jest ważne czy to nasze prywatne zwierzę, czy należy do kogoś innego - pamiętajcie tylko aby ta zabawa była dla nas i dla niego bezpieczna. Dziękujemy za dotychczas otrzymane zdjęcia (zdjęcia ze spaceru można wciąż dosyłać). Ogranicza Was tylko Wasza wyobraźnia :)
,,Na straganie"
Uczniowie klasy 2 przygotowali inscenizację wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”. Dzieci przypomniały kolegom i koleżankom jak ważną rolę pełnią w naszym jadłospisie owoce i warzywa. Na zakończenie każdy wykonał zadanie i otrzymał zdrowy sok jabłkowy. :)
Dzień Chłopaka
30 września świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Z tej okazji dziewczyny z Samorządu Uczniowskiego przeprowadziły głosowanie na najsympatyczniejszego chłopca. Wśród młodszych uczniów zwyciężył Jakub Wojtyna, natomiast w starszych klasach tytuł ten przypadł Pawłowi Bukowcowi. Gratulujemy! Na krótkim apelu dziewczyny również złożyły serdeczne życzenia swoim kolegom oraz poczęstowały słodkościami.
Jesień w przyrodzie
„Gdyby rok schowany był w zegarze, jesień byłaby magiczną godziną.”
Victoria Erickson
W przyrodzie zapanowała jesień. Wszechobecna zieleń powoli znika, ustępując miejsca kolorom żółtym, brązowym, rudym i czerwonym . Aby zobaczyć ten kolorowy spektakl i przeżyć magiczne chwile udaliśmy się na wycieczkę po naszej pięknej „ małej ojczyźnie”.
Różnobarwność jesieni widoczna jest najwyraźniej w liściach drzew liściastych. Za ich barwy odpowiada mieszanka wielu pigmentów, których skład ilościowy jest odmienny u różnych gatunków drzew. W liściach zazwyczaj najwięcej jest zielonych chlorofili, mniej jest żółtych ksantofili, pomarańczowych karotenów oraz antocyjanów-barwników czerwonych, niebieskich i fioletowych. Aby widzieć kolory potrzebujemy światła. Co ciekawe, światło jest białe, choć to mieszanina różnych barw. Każdej z barw przypisany jest inny zakres długości fali. Każdy z liściowych pigmentów część świetlnych fal pochłania a część odbija. Takich informacji dowiedzieliśmy się od naszych „pań od biologii i fizyki”.
Jesienny las to także królestwo wszelakich grzybów, o czym się przekonaliśmy. Nazbieraliśmy dużo kani. A wiecie jak je odróżnić od najgroźniejszych muchomorów sromotnikowych? My uzyskaliśmy te informacje od pani Marty Augustyn. Przypomniała ona nam, że muchomor sromotnikowy i kania ( a właściwie czubajka kania) mają na trzonie charakterystyczny pierścień. U kani można go jednak swobodnie przesuwać, natomiast u muchomora sromotnikowego jest on przyrośnięty do trzonu grzyba i całkowicie nieruchomy. Powierzchnia kapelusza kani jest postrzępiona, zaś muchomora sromotnikowego zwykle gładka. Kapelusz kani ma barwę jasnobrązową i posiada charakterystyczne ciemne łuski, natomiast kapelusz muchomora sromotnikowego ma barwę jasnozieloną, a u starszych okazów może być żółtawy i spłowiały. Ponadto trzon muchomora sromotnikowego ma bulwiastą podstawę, która jest otoczona pochewką, zaś u kani wspomniana pochewka w ogóle nie występuje. Kania ma również charakterystyczny wzór widoczny na trzonie oraz twardy czubek na szczycie kapelusza.
Jesienna różnobarwność nie trwa zbyt długo. Drzewa i krzewy liściaste przed zimą sukcesywnie pozbywają się kolorowych liści, które niczym barwny dywan zaścielają ziemię. Zachęcamy więc wszystkich do jesiennych wędrówek czy po prostu spacerów. Szeroka paleta kolorów, które dostarczają drzewa i krzewy, ostro świecące słońce, lekki wiatr, to doskonałe warunki do tego, aby skorzystać z dobra świeżego powietrza.
Uczniowie klasy VI, VII i VIII
1
10 miesięcy = 10 aktywności
Uwaga! Uwaga! Rozpoczynamy akcję Samorządu Uczniowskiego pt. 10 miesięcy = 10 aktywności. Zabawa polega na zrobieniu sobie kreatywnego zdjęcia podczas wykonywa tematycznej aktywności. Co miesiąc ogłaszać będziemy inny rodzaj aktywności po to, byśmy wszyscy się zmobilizowali do aktywności fizycznej w czasie wolnym. Możesz wykonać zdjęcie samodzielnie lub bawić się z całą rodziną. Zdjęcie należy wysłać na adres mailowy podany na załączonym plakacie. Dla autorów najlepszych zdjęć przewidziane są nagrody, które otrzymają podczas podsumowania akcji w czerwcu. Temat zdjęcia na wrzesień - SPACER W LESIE.
Dzień Języków Obcych
26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Jednym z punktów harmonogramu był Turniej wiedzy, podczas którego uczniowie klas starszych zmagali się z przygotowanymi zadaniami językowymi i odgadywali zaszyfrowane hasło. Młodsza grupa wiekowa prezentowała talent artystyczny, wypełniając wybrane kolorowanki tematyczne dotyczące krajów europejskich. Zorganizowano bazarek z napojami i słodkimi przekąskami oraz studio fotograficzne Laboratoriów Przyszłości z gadżetami kulturowymi. W zaaranżowanym saloniku Brytyjska Rodzina Królewska spotkała się na słynnej „five o’clock’’ tea – podwieczorku z herbatą, gdzie o porządek zadbał Strażnik Królewski. Para Królewska wraz z księżniczkami z uśmiechem pozowali do fotografii z uczniami. Tradycja herbacianych podwieczorków zapoczątkowana została przez Księżną Bedford Annę Russel, a w czasie panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego zagościła również w Polsce. Wśród osób rozwiązujących zagadki językowe oraz dzieci, które wzięły udział w akcji kolorowania i poznawały charakterystyczne symbole krajów Europy, zostaną rozlosowane upominki. Rozstrzygnięcie ogłoszonego wcześniej konkursu na model pierścionka zaręczynowego Księżnej Diany i Księżnej Kate „Engagement Ring”, ogłoszenie rezultatu losowania oraz zwycięzców Turnieju wiedzy nastąpi w późniejszym terminie.
6
Drużynowe biegi przełajowe
26 września odbyły się Gminne zawody w drużynowych biegach przełajowych. Dwadzieścioro dzielnych ochotników reprezentowało Krosną zarówno w kategorii Igrzysk Dzieci jak i Igrzysk Młodzieży. Ze względu na rozmiary naszej szkoły, niejednokrotnie nasi uczniowie musieli konkurować ze starszymi od siebie rywalami. Szczególne gratulujemy Magdalenie z klasy V oraz Dominice z klasy VIII, które zdobyły pierwsze miejsca w swoich kategoriach wiekowych. Gratulujemy!
Spotkanie z żołnierzem
25 września uczniowie klas 4-8 spotkali się z żołnierzem Polskich Sił Zbrojnych. Mogliśmy usłyszeć bardzo ciekawy wykład o zasadach pracy w służbie Ojczyźnie oraz o procedurach zachowania się w sytuacjach awaryjnych. Szczególnie cenne informacje dotyczyły sposobu pakowania plecaka ewakuacyjnego. Rodzicu - jesteś ciekaw co w nim powinno się znaleźć? Zapytaj o to swoje dziecko w domu. Lepiej dmuchać na zimne.
Wycieczka klas 0-3 do Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej ☀️
- 20
Uczniowie klasy pierwszej
Dzieci na zajęciach pogłębiali wiedzę na temat figur geometrycznych.
Rozwijali wyobraźnię wykazali się pomysłowością i kreatywnością tworząc ciekawe kompozycje z figur.
Najważniejsze jest bezpieczeństwo
Jak co roku w naszej szkole odbyła się próbna ewakuacja przy wsparciu naszych przyjaciół z Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzeszycach. Spotkanie pełne wrażeń, na którym nie zabrakło przejścia drogą ewakuacyjną, wykładu z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz wskazówek jak zachować się w sytuacjach kryzysowych. Dużo gorących emocji wzbudził wóz strażacki, choć na szczęście Panie nauczycielki skutecznie zgasiły nadmierny zapał uczniów, wołając ich na lekcje...
4
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie